Trwa ładowanie...

Foliówki mniej szkodliwe dla środowiska niż torby bawełniane. Sensacyjne wyniki badań

Cienkie torby plastikowe są najmniej szkodliwe dla środowiska – wynika z analizy Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska. W badaniach, które opisuje portalspozywczy.pl, popularne foliówki osiągnęły zdecydowanie lepsze wyniki niż torby papierowe czy bawełniane.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Foliówki mniej szkodliwe dla środowiska niż torby bawełniane. Sensacyjne wyniki badańŹródło: iStock.com
d47hbhk
d47hbhk

Duńska agencja rządowa sprawdziła, jaki wpływ na środowisko mają materiały, z których wykonane są torby na zakupy. Przebadano m.in. torby foliowe, bawełniane, papierowe, polipropylenowe (tzw. jutowe).

Popularne foliówki osiągnęły najlepsze wyniki w większości kategorii. Tuż za nimi znalazły się niewybielane torby papierowe oraz biopolimerowe. Powszechnie uważana za ekologiczne torby bawełniane czy jutowe wypadły najgorzej i okazały się znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska w procesie produkcji i utylizacji.

– Wbrew pozorom proces produkcji toreb foliowych jest stosunkowo przyjazny środowisku. Generuje on znacznie mniejsze zużycie energii oraz wody, a także niższą emisję CO2 niż alternatywne rodzaje toreb. Niestety aspektów tych często nie bierze się pod uwagę przy projektowaniu wytycznych i przepisów prawnych dotyczących ekologii – mówi cytowany przez portalspozywczy.pl Radosław Ledwoń, ekspert od produkcji toreb z firmy MM-flex z Katowic.

To nie pierwsze tego rodzaju badania. Podobne wykonali badacze z Politechniki w Hong Kongu i specjaliści w Irlandii Północnej. W obu przypadkach najlepsze wyniki osiągały torby foliowe. Ich produkcja zużywa czterokrotnie mniej energii niż w przypadku toreb papierowych. Także transport i składowanie jest w przypadku foliówek znacznie bardziej przyjazne dla środowiska.

Skąd zatem tak zła sława popularnych zrywek?

d47hbhk

– Zdecydowana większość problemów z zanieczyszczeniem środowiska przez torby foliowe wynika nie samej ich produkcji i codziennego stosowania, ale z niewłaściwego pozbywania się reklamówek – uważa Radosław Ledwoń z MM-flex – Pod tym względem wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie znacznie większą wagę przykłada się do sortowania odpadów, powtórnego użycia produktów, recyklingu i odpowiedniej utylizacji.

Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d47hbhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47hbhk