Trwa ładowanie...
d40cvw0

Fortum chce zredukować koszty stałe o 100 mln euro do 2017 r.

Warszawa, 03.02.2016 (ISBnews) - Fortum planuje w ramach zaktualizowanej strategii zmniejszyć koszty stałe prowadzonej działalności o 100 mln euro do końca 2017 r., podała spółka. Planowane są także przejęcia, rozwój w zakresie ciepłownictwa i energii ze źródeł odnawialnych.

Share
d40cvw0

"Dla zapewnienia konkurencyjności posiadanych obecnie aktywów produkcyjnych, Fortum zwiększy wydajność, obniży koszty, zwiększy efektywność w dziedzinie zakupów, a także efektywność kapitałową we wszystkich obszarach operacyjnych. Pierwszym krokiem będzie zmniejszenie kosztów stałych prowadzonej obecnie działalności o 100 mln euro do końca 2017 roku" - czytamy w komunikacie.

Fortum zamierza także tworzyć wartość swoich aktywów poprzez konsolidację sektora usług użyteczności publicznej oraz restrukturyzację w ramach fuzji i przejęć, zarówno na tych rynkach, gdzie działa obecnie, jak i szerzej w obszarze integrującego się rynku europejskiego.

Grupa zrewidowała swoje długoterminowe cele finansowe. Obecnie celem jest zwrot z zaangażowanego kapitału (ROCE) na poziomie co najmniej 10% (wobec wcześniej zakładanych 12%) i proporcja porównywalnego długu netto do EBIDTA na poziomie wynoszącym ok. 2,5 (bez zmian w stosunku do poprzedniej strategii). Bez zmian pozostaje polityka dywidendowa Fortum, zakładająca wypłatę dywidendy na poziomie 50-80% zysku na akcję z wyłączeniem pozycji jednorazowych.

Spółka podkreśla także swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój miast poprzez dostarczanie ciepła sieciowego i chłodu sieciowego. Grupa zamierza rozwijać się w tym segmencie na rynkach, na których działa obecnie, jak również szerzej na rynku europejskim. Zbada również możliwości rozwoju na wyselekcjonowanych terenach miejskich w Azji.

d40cvw0

Fortum chce rozwijać swoje portfolio aktywów w obszarze produkcji energii z wiatru i ze słońca realizując projekty inwestycyjne o mocy liczonej w gigawatach.

"W przypadku energetyki wiatrowej rynki, na których Fortum jest już obecne oraz inne kraje w Europie oferują korzystne warunki rozwoju. Jeśli chodzi o energetykę solarną, to rozwój wymaga szerszego spojrzenia geograficznego, również w nowych lokalizacjach" - czytamy dalej.

W celu zwiększenia innowacyjności oraz przyspieszenia komercjalizacji nowych usług, firma planuje położyć większy nacisk na innowacyjność i digitalizację w ramach swojej organizacji, a także podjąć współpracę z najlepszymi światowymi dostawcami, obiecującymi firmami technologicznymi i instytutami badawczymi. Ponadto planuje zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie inwestycje w start-upy oferujące ciekawe innowacje.

Poziom dla stopy zwrotu z zaangażowanego kapitału (ROCE) został zrewidowany i wynosi długofalowo co najmniej 10%. Zakładana proporcja porównywalnego długu netto do EBIDTA pozostaje na niezmienionym poziomie ok. 2,5.

d40cvw0

"Nasza nowa wizja - lider w obszarze czystej energii - łączy wszystkie te zagadnienia. Mocna pozycja gotówkowa netto daje nam niepowtarzalną możliwość rozwoju i odegrania proaktywnej roli w procesie transformacji branży. Wykorzystując naszą dobrą sytuację finansową, będziemy inwestować w rozwój w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe przy zachowaniu zakładanych proporcji porównywalnego długu netto do EBIDTA" - powiedział prezes Fortum Pekka Lundmark, cytowany w komunikacie.

Fortum specjalizuje się w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w sposób efektywny i wolny od emisji dwutlenku węgla. Oferuje również szeroki wachlarz specjalistycznych usług z obszaru energetyki klientom indywidualnym, instytucjom oraz producentom energii. Jest obecne głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2014 roku łączne przychody Fortum (wyłączając sprzedane aktywa w obszarze dystrybucji energii elektrycznej) osiągnęły poziom 4,1 mld euro.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d40cvw0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40cvw0
d40cvw0