Trwa ładowanie...
d3a7ljy

Fortum rusza z wartym 200 mln euro blokiem w Zabrzu, rozwija detal elektr.

Sopot, 15.06.2016 (ISBnews) - Fortum rozpoczęło w tym tygodniu - od położenia kamienia węgielnego - budowę nowego bloku elektrociepłowni w Zabrzu, wartego ok. 200 mln euro, i liczy na jego ukończenie pod koniec 2018 r., poinformował ISBnews wiceprezes firmy i szef dywizji City Solutions Markus Rauramo. Zadeklarował także, że Fortum chce osiągnąć znaczący udział w polskim rynku detalicznym energii elektrycznej - dzięki Grupie Duon, która właśnie zakończyła notowania na GPW i która może zostać wzmocniona kolejnymi akwizycjami w grupie.

Share
d3a7ljy

"Koszt jednostki w Zabrzu to ok. 200 mln euro. Ten blok zastąpi starą, węglową jednostkę, a nowość polega na tym, że zbudujemy kocioł, który będzie mógł być zasilany węglem, biomasą oraz paliwem alternatywnym, powstałym z rozdrobnionych odpadów - RDF (Refuse Derived Fuel). Na początku planujemy miks paliw w stosunku ok. 50:50 - węgiel i RDF" - powiedział Rauramo w rozmowie z ISBnews w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego.

Fortum będzie chciało zakupić ok. 200 tysięcy ton RDF rocznie w początkowym etapie działania nowego bloku, dodał.

Możliwości produkcyjne zakładu wyniosą 225 MW mocy zainstalowanej w paliwie. Zakładana roczna produkcja ciepła, które docelowo ma trafiać do 70 tysięcy gospodarstw domowych wyniesie 730 GWh, podało także Fortum.

Rauramo podtrzymał też, że Fortum zamierza zrealizować we Wrocławiu inwestycję polegającą na budowie bloku gazowo-parowego CCGT. Jednak na razie nie podjęto w tej kwestii ostatecznej decyzji. Według wcześniejszych informacji, grupa rozważała budowę bloku o mocy ok. 400 MWe/290MWt.

d3a7ljy

Atrakcyjne dla Fortum mogłyby być także aktywa ciepłownicze EDF, jednak firma nie informuje, czy złożyła na nie ofertę.

"W zakresie sprzedaży detalicznej energii elektrycznej jesteśmy największą firmą w krajach nordyckich, mamy 1,3 mln klientów. Polska jest bardzo dużym rynkiem, który oferuje wiele możliwości rozwoju biznesu, dlatego zakupiliśmy Grupę Duon - duże znaczenie miały jej sieć sprzedaży oraz kompetencje" - powiedział Rauramo.

"Jesteśmy naturalnie zainteresowani wzrostem organicznym, ale nie wykluczyłbym także akwizycji, jeśli pojawią się cele, które mogłyby wzmocnić Duon. Trzeba jednak pamiętać, że w tej branży w Polsce nie ma zbyt wielu firm. Naszym celem jest zbudowanie znaczącej bazy klientów w Polsce, choć nie mamy ściśle wytyczonych celów w zakresie udziałów rynkowych" - dodał wiceprezes.

W kwietniu br. Fortum Holding nabył 6,65% akcji Grupy Duon w wyniku przymusowego wykupu i osiągnął 100% udziału w głosach na walnym zgromadzeniu spółki. We wtorek, 14 czerwca, akcje spółki zostały wycofane z GPW. Duon najprawdopodobniej zmieni nazwę na Fortum, ale nie podjęto w tej sprawie jeszcze ostatecznych decyzji.

d3a7ljy

Fortum specjalizuje się w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w sposób efektywny i wolny od emisji dwutlenku węgla. Oferuje również szeroki wachlarz specjalistycznych usług z obszaru energetyki klientom indywidualnym, instytucjom oraz producentom energii. Jest obecne głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2015 roku łączne przychody Fortum osiągnęły poziom 3,56 mld euro.

Tomasz Oljasz

(ISBnews)

d3a7ljy

Podziel się opinią

Share
d3a7ljy
d3a7ljy