Fortuna zamrożona w starych walutach. Europejczycy stracili 5 mld euro
Jak szacuje Bloomberg, zamrożona suma jest równa kosztom rocznego importu Łotwy. Europejczycy trzymający stare pieniądze w skarpetach, mogli w ten sposób stracić oszczędności rzędu 5 mld euro.
06.04.2017 | aktual.: 06.04.2017 11:46
Ponad 15 mld euro w dawnych walutach krajów, które przystąpiły do strefy euro, tkwi nadal gdzieś w skarpetach i skrytkach Europejczyków. Ci, którzy mieszkają w państwach, które przyjęły euro, powinni sprawdzić, czy mogą jeszcze zamienić stare pieniądze na unijną walutę.
Jak szacuje Bloomberg, zamrożona suma jest równa kosztom rocznego importu Łotwy. Europejczycy trzymający stare pieniądze w skarpetach, mogli w ten sposób stracić oszczędności rzędu 5 mld euro, ponieważ część krajów strefy euro zakończyła już wymianę waluty na euro. Tak uczyniło 12 centralnych banków, które zaprzestały już wymiany banknotów i monet krajowych walut. Zrobiły tak m.in.: Francja, Włochy, Finlandia i Grecja.
Najwięcej starych pieniędzy trzymają kochający gotówkę Niemcy, mimo że od czasu, gdy pożegnali się z marką minęło już prawie 15 lat. Na szczęście dla naszych zachodnich sąsiadów, Bundesbank zapowiedział, że będzie wymieniał "nieograniczoną ilość" marek przez "czas nieokreślony". Tak wyrozumiały nie był Bank Portugalii, który przestał wymieniać monety escudo już pod koniec tego samego roku, w którym euro zostało przyjęte.
Terminy wymiany gotówki były też źródłem nieprzyjemności dla niektórych rezydentów strefy euro, którzy przegapili szansę wymiany swoich fortun. W 2016 r. roku Bank Włoch otrzymał nakaz rozliczenia 2,5 miliardów euro w lirach, co było skutkiem wyroku sądu konstytucyjnego w tym kraju. Obywatele zaskarżyli bowiem bank centralny za to, że w 2011 roku nieoczekiwanie skrócił termin wymiany lirów o trzy miesiące.
W Polsce z podobna sytuacją, gdy trzeba było wymienić stare pieniądze, mieliśmy do czynienia ponad 22 lat temu. 1 stycznia 1995 roku złoty stracił cztery zera wskutek denomiacji. Nowy 1 złoty był równowartością 10 tys. zł starych. Wróciły też zapomniane grosze. Stare pieniądze były jednak w obiegu jeszcze do 1 stycznia 1997 r.