Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie wspierania euro
Niemcy i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro, który ma zacząć działać w 2013 roku - poinformował w niedzielę Reuters, powołując się na źródła unijne.
Ministrowie finansów państw UE spotkali się w niedzielę w Brukseli na pilnych rozmowach w sprawie udzielenia pomocy finansowej Irlandii. Przed spotkaniem niektórzy jego uczestnicy deklarowali jednak, że zamierzają zająć się także innymi kwestiami, związanymi ze stabilizowaniem euro.
- Francja i Niemcy starały się w ostatnich godzinach przedstawić ministrom jasne przesłanie w sprawie uczestniczenia sektora prywatnego w stałym mechanizmie (antykryzysowym). Osiągnięto porozumienie - powiedziało Reuterowi źródło bliskie negocjacjom.
- Nie jest prawdopodobne, by tę propozycję przedstawiono publicznie dziś wieczorem, ale jej główne zasady zostaną ujawnione, tak samo jak kwestia udziału sektora prywatnego - zaznaczył inny rozmówca agencji. Według niego, prywatnym podmiotom finansowym wyznaczono tylko dorywczą rolę we wspieraniu euro.
Zdaniem Niemiec i Francji, elementem stałego mechanizmu antykryzysowego powinno być także obciążanie prywatnych nabywców państwowych obligacji stratami, jakie powstają w następstwie niedotrzymania terminu wykupu przez emitenta. Rynki finansowe traktują ten postulat niechętnie.