Trwa ładowanie...

Frankowicze vs Getin Noble Bank. Sąd każe czekać

Dopiero 9 marca frankowicze z Getin Noble Banku dowiedzą się czy sąd zajmie się ich pozwem zbiorowym. Prawnicy banku próbują nie dopuścić do jego rozpatrywania. Z sali sądowej chcieli nawet wyprosić dziennikarzy.

Frankowicze vs Getin Noble Bank. Sąd każe czekaćŹródło: Wirtualna Polska, fot: Michał Masiak
d30fu1y
d30fu1y

*Dopiero 9 marca frankowicze z Getin Noble Banku dowiedzą się czy sąd zajmie się ich pozwem zbiorowym. Prawnicy banku próbują nie dopuścić do jego rozpatrywania. Podczas wtorkowego posiedzenia z sali sądowej chcieli nawet wyprosić dziennikarzy. *

Frankowicze złożyli pozew zbiorowy, bo chcą unieważnienia swoich umów. Uważają, że są one niezgodne z prawem, bo w dniu podpisywania wniosku o kredyt nie wiedzieli ile ostatecznie będą musieli oddać.

- Spłaciłam już 200 tys. zł. Kredyt zaciągnęłam na 600 tys. A do spłaty pozostało mi według banku ponad milion. Ja tych pieniędzy nie widziałam na oczy - mówiła jedna z pozywających bank.

d30fu1y

Do pozwu zbiorowego przystąpiło dotąd 90 osób, kolejne 130 chce do niego dołączyć. Sprawę pilotuje poznańska kancelaria prawna Komarnicka Korpalski oraz tamtejszy rzecznik praw konsumentów.

Sąd Okręgowy w Warszawie wysłuchał we wtorek wyjaśnień ich oraz prawników banków. I choć miał wydać decyzję w sprawie tego czy w ogóle zacząć procesować pozew zbiorowy, to ostatecznie poinformował, że stanowisko zabierze dopiero 9 marca.

Getin Noble wnioskował we wtorek o odrzucenie pozwu zbiorowego. Jego prawnicy wnosili m.in., że część z frankowiczów podpisała różnego rodzaju aneksy. A przez to nie ma jednolitej grupy 10 osób (minimum przy pozwie zbiorowym), którymi sąd mógłby się zająć.

- Nieprawdopodobieństwem jest, by członkowie grupy mieli jednakową sytuację - mówił mec. Tomasz Połetek, reprezentujący bank.

d30fu1y

Na początku rozprawy prawnik prosił sąd o jej utajnienie. Argumentował, że sprawa dotyczyć może tajemnicy bankowej. Sąd orzekł jednak, że media mogą relacjonować posiedzenie.

- Mam nadzieję, że sąd przychyli się do naszego wniosku z prostego względu: wyobraża pan sobie co będzie jeśli odrzucony zostanie nasz pozew, a my złożymy sto, dwieście, tysiąc pozwów indywidualnych? Jak będzie wyglądał wymiar sprawiedliwości? To jest w interesie nie tylko naszych konsumentów, ale także państwa polskiego - przekonuje radczyni prawna Beata Komarnicka-Nowak, która reprezentuje frankowiczów.

Rzecznik konsumentów z Poznania przyznaje, że bank chwyta się różnych środków by nie dopuścić do procedowania pozwu. Jeśli bowiem sąd przyzna racje frankowiczom, banki będą musiały jeszcze raz podpisać z nimi umowy. I to na warunkach, w których nad kredytobiorcami nie wisi komornik. W myśl prawa kredyty byłyby bowiem nieważne.

d30fu1y

Podczas wtorkowej rozprawy reprezentujący Getin Noble prawnicy złożyli też dwie propozycje ugody. Na razie nie ujawniono jednak na jakich warunkach bank chce się porozumieć. Zdaniem Beaty Komarnickiej-Nowak to jedynie zagranie procesowe, w którym bank chce się pokazać przed sądem jako chętny do współpracy.

d30fu1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30fu1y

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj