Trwa ładowanie...
d3pt4oh

Fundamenty gospodarki dają przestrzeń do aprecjacji PLN - Raczko, NBP

05.07. Warszawa (PAP) - Fundamenty polskiej gospodarki dają przestrzeń do aprecjacji złotego - uważa członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Jego zdaniem jest możliwe osiągnięcie w tym...

d3pt4oh
d3pt4oh

05.07. Warszawa (PAP) - Fundamenty polskiej gospodarki dają przestrzeń do aprecjacji złotego - uważa członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Jego zdaniem jest możliwe osiągnięcie w tym roku wzrostu PKB na poziomie około 3 proc.

"Bieżący kurs złotego kreuje rynek, my rynkowi nie przeszkadzamy w tej kreacji, aczkolwiek patrząc z perspektywy fundamentów gospodarki uważamy, że jest przestrzeń do aprecjacji złotego i to widać. W momencie kiedy wygasają szoki zewnętrzne, trend aprecjacyjny wraca. Jeśli zewnętrzne otoczenie się poprawi, będzie to służyć złotemu" - powiedział w czwartek dziennikarzom Raczko.

Poinformował również, że obniżenie ścieżki wzrostu PKB w bieżącej projekcji NBP wynika z przyjęcia bardziej negatywnych scenariuszy rozwoju sytuacji w strefie euro, jednak tegoroczno tempo wzrostu gospodarki polskiej powinno być zbliżone do 3 proc.

"Sądzimy, że będzie lepiej (niż 2,5 proc. wzrostu PKB prognozowane przez rząd - PAP). Sądzimy, że nasza prognoza oscylująca wokół 3 proc. jest w dalszym ciągu prognozą możliwą do zrealizowania" - powiedział członek zarządu NBP.

d3pt4oh

"Polska gospodarka jest w bardzo dobrym stanie, niemniej musimy pamiętać, że wszystko co się dzieje w UE, szczególnie w strefie euro, prędzej czy później przekłada się na sytuację polskiej gospodarki. Stąd jesteśmy żywotnie zainteresowani, żeby w strefie euro działo się dobrze. Przewidujemy w najnowszej projekcji wolniejsze tempo wzrostu PKB niż w marcowej. To nie jest dramatyczna zmiana w stosunku do tego co było wcześniej prognozowane, ale uwzględniamy bardziej negatywny scenariusz przebiegu procesów w strefie euro. Ta projekcja jest bardziej konserwatywna jeśli chodzi o wzrost PKB i to jest całkowicie efekt przenoszenia się negatywnych impulsów płynących ze strefy euro. Dotyczy to także kanału kursowego. Zmienność kursu jest praktycznie generowana przez informacje, które płyną ze strefy euro. Polski kurs jest bardzo silnie skorelowany ze zmiany kursu euro wobec innych walut" - podkreśla Raczko. (PAP)

jba/ bg/ ana/

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh