Trwa ładowanie...
sesja
24-08-2009 08:20

Futures: przełamanie ważnej strefy oporu: 2194 - 2201 pkt.

Kontrakty otworzyły się w piątek poniżej swojej ceny odniesienia, gdyż inwestorów przestraszyły rano spadki na rynkach azjatyckich.

Futures: przełamanie ważnej strefy oporu: 2194 - 2201 pkt.Źródło: WP.PL
d1vrk7p
d1vrk7p

Warto nadmienić, że również gracze na rozwiniętych rynkach europejskich z dość dużymi obawami przystępowali do piątkowej rozgrywki. Jak się jednak okazało, kiepskie nastroje przemieniły się bardzo szybko w niepohamowany optymizm, skutkujący wejściem rynków akcyjnych w silne fazy ruchów wzrostowych. Z identyczną sytuacją mieliśmy także do czynienia na naszym rodzimym rynku terminowym. W konsekwencji bykom udało się już około godziny 11.00 doprowadzić do przełamania ważnej zapory podażowej Fibonacciego: 2194 - 2201 pkt. Po tym wybiciu strona popytowa nadal wykazywała się zdecydowania większą inwencją, a obszar cenowy: 2194 - 2201 pkt. przeistoczył się w zaporę popytową.

Wykres dzienny FW20U09
Źródło: Wykres dzienny FW20U09

W końcowym fragmencie notowań niedźwiedzie zaczęły jednak nieco wyraziściej przeciwstawiać się bykom. Była to bezsprzecznie najbardziej widowiskowa faza piątkowej sesji, która przebiegła pod znakiem ogromnej nerwowości i sprzecznych oczekiwań co do dalszego rozwoju wydarzeń na GPW. Ostatecznie impulsem przerywającym atak niedźwiedzi okazały się lepsze dany z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tym samym zamknięcie wrześniowej serii uplasowało się na poziomie cenowym, z którego kilkadziesiąt minut wcześniej sprzedającym udało się zainicjować silny ruch kontrujący. Kontrakty odnotowały zatem silny wzrost, wynoszący ostatecznie ponad 4% (zamknięcie wypadło na poziomie: 2248 pkt.).

W swojej "przedurlopowej" analizie kontraktów (zamieszczonej 4 sierpnia) eksponowałem między innymi znaczenie strefy wsparcia Fibonacciego: 2018 - 2024 pkt. Sugerowałem, że jej ewentualne przełamanie należałoby potraktować jako stosunkowo silny sygnał techniczny, implikujący kontynuację ruchu spadkowego. Z załączonego wykresu wynika jednak, że dokładnie w tym właśnie rejonie cenowym bykom udało się powstrzymać sprzedających, a następnie zainicjować silny ruch wzrostowy (nie doszło zatem do wygenerowania sygnału sprzedaży, a także zamknięcia długich pozycji). Zwięczeniem tej inicjatywy kupujących było piątkowe przełamanie (znanego nam już również z wcześniejszych opracowań) obszaru oporu: 2194 - 2201 pkt.

d1vrk7p

Kontrakty zatrzymały się jednak w strefie: 2248 - 2252 pkt., zbudowanej na bazie zniesienia 127.2% ruchu spadkowego, zaznaczonego na wykresie czerwoną przerywaną linią. Nieco wyżej przebiega także górna linia kanału wzrostowego, funkcjonująca oczywiście jako klasyczna bariera podażowa. Kluczową strefę oporu jest jednak obecnie obszar cenowy: 2308 - 2315 pkt. Bezsprzecznie zwróciłbym uwagę na w/w zakres cenowy, gdyż według mnie strefa odznacza się nieprzypadkowym umiejscowieniem. Nie wykluczam zatem, że właśnie tutaj dojdzie do kolejnego zatrzymania fali hossy.

Z drugiej jednak strony strategia bezwzględnego trzymania się obowiązującego w tej chwili trendu okazuje się jak na razie bardzo odpowiednim (zyskownym) podejściem transakcyjnym. Dlatego w przypadku dojścia kontraktów do obszaru: 2308 - 2315 pkt. zamknąłbym jedynie część długich pozycji, nie starają się na razie grać przeciwko obowiązującej w tej chwili tendencji wzrostowej.

W tym kontekście biorę także pod uwagę niezwykle pozytywny wydźwięk wykresu kontraktów w skali tygodniowej. Bazując na tym średnioterminowym horyzoncie czasowym warto podkreślić, że kolejna ważna bariera podażowa plasuje się tutaj dopiero w zakresie: 2355 - 2370 pkt.

Krótkoterminowym sygnałem słabości rynku byłoby obecnie ponowne przedostanie się FW20U09 poniżej przełamanego w piątek obszaru cenowego: 2194 - 2201 pkt. W takiej sytuacji ograniczyłbym ilość długich pozycji w portfelu. Strefę cenową, po przełamaniu której zamknąłbym wszystkie długie pozycje (rozważając także sprzedaż FW20U09) zaprezentuję w swoim pierwszym komentarzu online, gdy poznamy już cenę otwarcia wrześniowej serii kontraktów.

d1vrk7p

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1vrk7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vrk7p