Trwa ładowanie...
energetyka
17-01-2014 19:15

Galp Energia stracił blisko 50 proc. odbiorców gazu

Spółka Galp Energia, największy portugalski dostawca gazu ziemnego, straciła w ciągu ostatniego roku blisko 50 proc. odbiorców surowca na zliberalizowanym rynku.

Galp Energia stracił blisko 50 proc. odbiorców gazuŹródło: AFP
d2cq0l3
d2cq0l3

Według danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Usług Energetycznych (ERSE) w Lizbonie spółka Galp Energia nadal jest największym dostawcą surowca na zliberalizowanym rynku gazu ziemnego w Portugalii. W ub.r. firma ta była odpowiedzialna za dostawę 69,7 proc. zużywanego w tym kraju surowca.

Jak odnotował ERSE, o ile Galp Energia miał w listopadzie 2012 r. blisko 52 proc. wszystkich klientów, to już rok później grono to uszczupliło się do około 28 proc.

Szacuje się, że największą liczbę klientów na zliberalizowanym rynku gazowym zdobyła w ciągu ostatniego roku spółka Goldenergy. O ile w listopadzie 2012 r. miała ona zaledwie 6,3-procentowe udziały wśród wszystkich odbiorców surowca, o tyle już rok później zwiększyły się one do 27,3 proc.

Obecnie największą liczbę klientów odbierających gaz ziemny w Portugalii ma EDP. Energetyczny gigant posiada 43,9 proc. udziałów na rynku.

d2cq0l3

"Od listopada 2012 r. do listopada 2013 r. nastąpiło też drastyczne powiększenie liczby konsumentów na zliberalizowanym rynku gazowym. Ich grono zwiększyło się ze 118 tys. do 502 tys. klientów" - ujawniło ERSE.

Przed otwarciem rynku gazu ziemnego w 2009 r. monopolistą na portugalskim rynku był rodzimy Galp Energia. Pomimo liberalizacji zasad sprzedaży tego paliwa spółka utrzymała swoją dominującą pozycję z uwagi na duże możliwości magazynowania i przesyłu surowca. Pojemność magazynów portugalskiej firmy sięga 40 mln m3, z kolei linia przesyłu surowca liczy łącznie 12 tys. km.

Cena gazu ziemnego po liberalizacji portugalskiego rynku zwiększyła się o blisko 37 proc. Najwięcej na podwyżce straciły firmy produkujące wyroby ceramiczne.

d2cq0l3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cq0l3