Gaz‑System planuje nakłady ok. 1‑1,1 mld zł rocznie na rozbudowę infrastruktury
Warszawa, 17.05.2016 (ISBnews) - Gaz-System zakłada nakłady inwestycyjne w wysokości ok. 1-1,1 mld zł rocznie w okresie realizowania strategii do 2025 r., poinformował prezes Tomasz Stępień. Spółka skupi się na rozbudowie infrastruktury przesyłowej, rozważa dwa możliwe warianty w jego północnej części.
"Chcielibyśmy utrzymać poziom nakładów inwestycyjnych rocznie taki, jaki mieliśmy dotychczas w dobrych latach, czyli 1-1,1 mld zł" - powiedział Stępień podczas konferencji prasowej.
Dodał, że inwestycje będą finansowane ze środków własnych i unijnych, przy czym środki własne będą pochodziły z opłaty przesyłowej. Podkreślił, że spółka nie zamierza tej opłaty podnosić.
"Chcielibyśmy dopełnić te inwestycje, które już się zakończyły i zbudować szkielet sieci przesyłowej, który będzie w stanie sprowadzać gaz z różnych kierunków dla całej gospodarki" - powiedział prezes.
Spółka wspólnie z duńskim operatorem Energinet.dk analizuje możliwość zbudowania gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę i Norwegię. Połączenie zapewniłoby możliwość przesyłu 10 m3 gazu rocznie. W ramach wariantu podstawowego analizowana jest także rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu o zdolność regazyfikacji 7,5-10 mld m3 i rozbudowa systemu przesyłowego w Polsce północno-zachodniej. W tym wariancie możliwe jest zbudowanie podziemnego magazynu gazu w Damasławku.
W ramach wariantu alternatywnego Gaz-System bierze pod uwagę budowę pływającego terminalu regazyfikacyjnego (FSRU) w regionie Zatoki Gdańskiej (do 10 mld m3 gazu) i rozbudowę systemu przesyłowego w kierunku południowo-wschodnim oraz budowę podziemnego magazynu gazu w Białogardzie na Pomorzu.
Prezes wskazał, że decyzje dotyczące wyboru wariantu powinny zapaść w ciągu najbliższego roku lub wcześniej. Wówczas zostanie zaktualizowany 10-letni plan rozwoju.
"W ciągu mniej niż roku spodziewamy się wyników studium wykonalności. Poczekamy jeszcze parę miesięcy, żeby podjąć decyzję" - powiedział.
Dodatkowo trwają prace nad budową połączeń gazowych z Ukrainą i Litwą, które powinny zakończyć się w latach 2019-20.
"Mamy pełne wsparcie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, jesteśmy po paru rozmowach" - podkreślił Stępień.
W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Gaz-Systemu pozytywnie zaopiniowała zaktualizowaną strategię spółki do roku 2025. Główne kierunki strategiczne to:
- budowa silne pozycji spółki dzięki aktywnemu zaangażowaniu w proces integracji europejskiego rynku gazu, przede wszystkim poprzez budowę infrastruktury,
- zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego oraz zachowanie ciągłości świadczenia usług przesyłowych,
- podnoszenie efektywności operacyjnej i organizacyjnej spółki.
Inwestycje mają umożliwić rozwój zintegrowanego regionalnego rynku o przepustowości ok. 70 mld m3/rok.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.
(ISBnews)