Gazociąg łączący Polskę i Litwę kosztowałby 471 mln EUR i przesyłał 2,3 mld m3 gazu rocznie -
10.02. Warszawa (PAP) - Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa. Wstępne szacunki wskazują, że gazociąg miałby 562 km długości, przy...
10.02.2012 | aktual.: 10.02.2012 10:53
10.02. Warszawa (PAP) - Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa. Wstępne szacunki wskazują, że gazociąg miałby 562 km długości, przy przepustowości umożliwiającej przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Szacowane koszty budowy wyniosłyby 471 mln euro, z czego 73 proc. ponosiłaby Polska - podał Gaz-System w komunikacie.
W komunikacie spółki podano również, że przy dodatkowych inwestycjach przepustowość połączenia wzrosłaby do 4,5 mld m3 rocznie.
Dodano, że niedawno zarządy AB Lietuvos Dujos i Gaz-System podjęły decyzję o przystąpieniu do następnego etapu projektu - opracowania studium wykonalności połączenia gazowego.
"W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na przeprowadzenie takiego studium wykonalności. Studium powinno być gotowe w czwartym kwartale 2012 roku. Następnym krokiem będzie kompleksowe badanie rynku, po którym rozpoczną się przygotowania związane z uzyskaniem niezbędnego wsparcia UE przy budowie połączenia gazowego Polska-Litwa" - czytamy w komunikacie.
Połączenie Polska-Litwa może stanowić jeden z elementów strategii integracji rynków energetycznych i krajów w regionie Morza Bałtyckiego poprzez stworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych w ramach tzw. Energy Market Interconnection Plan (BEMIP).
BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wskazanych przez Unię Europejską w czasie Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków gazu i energii w regionie Morza Bałtyckiego.(PAP)
jow/ ana/