Trwa ładowanie...
dg5i0rb

Gazociąg Północny zaszkodzi polskim portom

Gazociąg Północny zablokuje rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu - tak wynika ze stanowiska polskich władz w sprawie projektu rosyjsko-niemieckiej rury, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".
Share
Gazociąg Północny zaszkodzi polskim portom
Źródło: WP.PL
dg5i0rb

W poniedziałek szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia przekazał władzom Danii polskie stanowisko do raportu o wpływie gazociągu Nord Stream na środowisko Morza Bałtyckiego. Chodzi o rurę, którą chce zbudować konsorcjum kontrolowane przez Gazprom, aby dostarczać gaz do Niemiec, omijając Europę Środkową.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że decydujący głos w sprawie inwestycji mają Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania i Niemcy, bo rurociąg przetnie wody, na których obowiązują prawa tych państw. Polska może tylko zgłaszać tym państwom swoje uwagi.

A polskie władze mają poważne zastrzeżenia do planów Nord Stream. Uważają, że proponowana trasa gazociągu przecina tor wodny do portów w Szczecinie i Świnoujściu, a ponieważ rura ma być ułożona wprost na dnie morza, uniemożliwi to bezpieczne wpływanie do portów statkom o takim zanurzeniu jak obecnie. Zablokuje to również rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz zwiększy ryzyko awarii.

Więcej na ten temat - w "Gazecie Wyborczej".

dg5i0rb

Podziel się opinią

Share
dg5i0rb
dg5i0rb