Trwa ładowanie...
d1eff4p
gaz
21-02-2009 01:30

Gazoport sposobem na dywersyfikacja dostaw surowca

Profesor Maciej Chorowski z Politechniki Warszawskiej uważa, że jednym z najbardziej korzystnych projektów różnicującym dostawy gazu do Polski jest budowa gazoportu w Świnoujściu. Odbierany byłby w nim skroplony gaz ziemny.

Share
d1eff4p

Profesor Maciej Chorowski z Politechniki Warszawskiej uważa, że jednym z najbardziej korzystnych projektów różnicującym dostawy gazu do Polski jest budowa gazoportu w Świnoujściu.

Odbierany byłby w nim skroplony gaz ziemny. Zdaniem eksperta do spraw energetyki, ta inwestycja rozwinie technologię gazu skroplonego, która jest trudna i kosztowna. Jak dodaje, podniesie ona poziom kultury technicznej, lecz jej wysokie koszty pokryją odbiorcy gazu.

Profesor Chorowski podkreśla, że Polska musiałaby także zadbać o to, by dostawcą gazu było państwo - jak to określił - przewidywalne politycznie.

Business Centre Club w raporcie o bezpieczeństwie energetycznym Polski wskazuje potrzebę inwestycji infrastrukturalnych łączących nasz system gazowy z systemem europejskim. BCC radzi także poczynić inwestycje w rozbudowę sieci przesyłowej kraju.

BCC rekomenduje, by Polska postarała się o dofinansowanie projektów z Unii Europejskiej w maksymalnym stopniu. Według raportu, kryzys gazowy między Rosją i Ukrainą zmienił podejście Wspólnoty do zapewnienia unijnego bezpieczeństwa energetycznego i należy to wykorzystać.

d1eff4p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eff4p
d1eff4p