Gazoport sposobem na dywersyfikacja dostaw surowca
Profesor Maciej Chorowski z Politechniki Warszawskiej uważa, że jednym z najbardziej korzystnych projektów różnicującym dostawy gazu do Polski jest budowa gazoportu w Świnoujściu. Odbierany byłby w nim skroplony gaz ziemny.
Profesor Maciej Chorowski z Politechniki Warszawskiej uważa, że jednym z najbardziej korzystnych projektów różnicującym dostawy gazu do Polski jest budowa gazoportu w Świnoujściu.
Odbierany byłby w nim skroplony gaz ziemny. Zdaniem eksperta do spraw energetyki, ta inwestycja rozwinie technologię gazu skroplonego, która jest trudna i kosztowna. Jak dodaje, podniesie ona poziom kultury technicznej, lecz jej wysokie koszty pokryją odbiorcy gazu.
Profesor Chorowski podkreśla, że Polska musiałaby także zadbać o to, by dostawcą gazu było państwo - jak to określił - przewidywalne politycznie.
Business Centre Club w raporcie o bezpieczeństwie energetycznym Polski wskazuje potrzebę inwestycji infrastrukturalnych łączących nasz system gazowy z systemem europejskim. BCC radzi także poczynić inwestycje w rozbudowę sieci przesyłowej kraju.
BCC rekomenduje, by Polska postarała się o dofinansowanie projektów z Unii Europejskiej w maksymalnym stopniu. Według raportu, kryzys gazowy między Rosją i Ukrainą zmienił podejście Wspólnoty do zapewnienia unijnego bezpieczeństwa energetycznego i należy to wykorzystać.