Gazprom: Gazociąg Północny może sięgnąć Wielkiej Brytanii
Gazociąg Północny może połączyć Rosję i Wielką Brytanią dzięki jednej z dwóch dodatkowych nitek, których budowę rozważa konsorcjum Nord Stream - poinformował w piątek szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller.
Zainteresowanie projektem wyraziła brytyjska grupa naftowa BP - podał Miller na konferencji prasowej na zakończenie dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy. Zastrzegł, że nie zawarto dotychczas żadnego konkretnego porozumienia. Nie sprecyzował również kosztów inwestycji.
Jak dodał, "możemy założyć, że dla nitki prowadzącej do Europy kontynentalnej akcjonariusze pozostaną ci sami, jak obecnie, a w przypadku czwartej skład akcjonariuszy będzie inny".
Nord Stream, będący operatorem magistrali, którą pod Bałtykiem rosyjski gaz płynie bezpośrednio do Niemiec, już w maju informował o planach budowy dwóch dodatkowych nitek; miałoby to zwiększyć przepustowość gazociągu.
Obecnie udziałowcami Nord Streamu są: Gazprom (51 proc. udziałów), niemieckie koncerny BASF i EON (każdy po 15,5 proc.) oraz holenderski Gasunie i francuski GDF Suez (po 9 proc.)
Gazociąg o długości ok. 1220 kilometrów w listopadzie 2011 roku zaczął dostarczać bezpośrednio do Niemiec rosyjski gaz z pominięciem krajów tranzytowych. Dostawy rosyjskiego gazu zaspokajają obecnie ponad jedną czwartą zapotrzebowania krajów Unii Europejskiej. Po oddaniu drugiej nitki, obecnie w budowie, gazociąg ma osiągnąć przepustowość 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.
Miller poinformował też, że Gazprom zrezygnował z planów budowy gazociągu do Japonii, a zamiast tego będzie chciał zostać głównym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG), głównie do Japonii, Chin i Korei Południowej. (PAP)
ksaj/ mc/