Gazprom i EuRoPol Gaz dogadują się w sprawie gazociągu Jamał II. Polska strona o niczym nie wie
Gazprom i EuRoPol Gaz dogadują się za polskimi plecami w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Podpisano memorandum w tej sprawie. Informację potwierdzają Wirtualnej Polsce zarówno Gazprom, jak i EuRoPol Gaz. W Polsce ani premier Tusk ani Ministerstwo Skarbu nie mają najmniejszego pojęcia o zaistniałej sytuacji.
Gazprom i EuRoPol Gaz dogadują się za polskimi plecami w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. W czwartek podpisano memorandum w tej sprawie. Informację potwierdzają Wirtualnej Polsce zarówno Gazprom, jak i EuRoPol Gaz. W Polsce ani premier Tusk ani Ministerstwo Skarbu nie mają najmniejszego pojęcia o zaistniałej sytuacji.
Premier Donald Tusk był wyraźnie zaskoczony.
Premier Tusk dopiero po chwili odniósł się do sprawy porozumienia z Rosją ws. gazu.
- Strategicznie rzecz biorąc, nie chcemy zwiększać puli gazu rosyjskiego - oświadczył. Dla nas gaz nie jest narzędziem uprawiania polityki - powiedział szef polskiego rządu. - Minister Budzanowski zaprezentował bardzo precyzyjnie stanowisko polskiego rządu w sprawie szeroko pojętych kwestii gazociągowych w relacjach polsko-rosyjskich - powiedział premier.
Jak mówił, to stanowisko zostało wypracowane wiele miesięcy temu i dotyczy m.in. "oczekiwań czy rosyjskiego wyobrażenia, że jest do ustalenia z Polską przeprowadzenie gazociągu, który omijałby Ukrainę".
Tymczasem zainteresowane strony potwierdzają podpisanie takiego memorandum.
- Tak, potwierdzamy. Takie memorandum między Gazpromem i EuRoPol Gazem zostało podpisane w Petersburgu - potwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską przedstawicielka biura prasowego rosyjskiego giganta.
Jak wynika z komunikatu przesłanego Wirtualnej Polsce przez EuRoPol Gaz, w czwartek po południu w siedzibie Gazpromexportu w Sankt Petersburgu z inicjatywy Gazpromu odbyło się spotkanie przedstawicieli zarządów spółek EuRoPol Gaz i Gazpromexport. W czasie spotkania uzgodniono treść i podpisano memorandum dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji gazociągu z Białorusi, przez terytorium Polski w kierunku Słowacji.
Danuta Dade, rzecznik prasowy EuRoPol Gaz podkreśla, że memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów.
Joanna Zakrzewska, rzeczniczka PGNiG, powiedziała nam, że to niezależna decyzja EuRoPol Gazu. Prezes gazowej spółki powiedział natomiast, że samo podpisanie memorandum nie przesądza o tym, że taka budowa będzie prowadzona.
EuRoPol Gaz należy w równych częściach do państwowego PGNiG i Gazpromu. 4-procentowy udział ma GasTrading.
W środę rosyjskie media poinformowały, że prezydent Władimir Putin nakazał Gazpromowi powrót do planów budowy gazociągu Jamał-Europa II. Ze stenogramu rozmowy, udostępnionej na stronie Kremla, wynika, że prezydent powiedział, iż druga nitka nie będzie dokładnym powtórzeniem pierwszej.
Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w 1999 roku. Liczy 2 tys. km i przebiega przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski oraz Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001 roku, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Nord Stream, nie zaczęto jej nawet projektować. Gazprom uzależnia nową inwestycję od wzrostu zapotrzebowania na gaz w Europie Środkowej i Północnej, przede wszystkim w Polsce.