Trwa ładowanie...
gazprom
01-03-2012 12:35

Gazprom zwrócił się do sądu ws. reformy w sektorze gazowym Litwy

Gazprom zwrócił się do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego zaskarżając litewski rząd i realizowane przez niego przekształcenia w sektorze gazowym.

Gazprom zwrócił się do sądu ws. reformy w sektorze gazowym LitwyŹródło: AFP, fot: DENIS SINYAKOV
d45b8ow
d45b8ow

Według Gazpromu, w ten sposób koncern dąży do obrony swych inwestycji na Litwie. Strona litewska jest zaskoczona taką decyzją.

Informację o zwróceniu się do sądu, przedstawiciel Gazpromu przekazał na czwartkowym posiedzeniu zarządu spółki Lietuvos Dujos (Litewski Gaz), której Gazprom jest akcjonariuszem. Na posiedzeniu omawiano decyzję o rozdzieleniu produkcji i dystrybucji gazu w kraju.

- Jesteśmy zaskoczeni tym oświadczeniem. (...)Takie działania nie sprzyjają konstruktywnemu dialogowi, który już się nawiązał - powiedział minister energetyki Arvydas Sekmokas. Minister nie wyklucza, że decyzja o zwróceniu się do sądu jest wynikiem nieporozumienia wewnątrz rosyjskiego koncernu.

Kwestia wcielenia w życie unijnego III pakietu energetycznego polegającego na rozdzieleniu produkcji i dystrybucji gazu była omawiana w poniedziałek w Wilnie na spotkaniu przedstawicieli litewskiego rządu, Gazpromu i Komisji Europejskiej.

d45b8ow

Szczegóły przebiegu tego spotkania nie zostały ujawnione. Kancelaria rządu poinformowała jedynie, że "dyskusja w celu rozstrzygnięcia wynikłych kwestii przebiegała konstruktywnie" i postanowiono, że następne posiedzenia odbędzie się pod koniec marca.

III pakiet energetyczny wszedł w życie w lipcu 2011 roku. Zakłada on, że od 2013 roku system przesyłkowym gazu w krajach UE mają zarządzać niezależni operatorzy, którzy muszą zadbać o konkurencyjny dostęp do gazociągów.

Gazprom jest jedynym dostawcą gazu na Litwę i należy do niego 37,1 proc. akcji krajowego dystrybutora gazu Lietuvos Dujos. Dalsze 38,9 proc. ma niemiecki E.ON Ruhrgas International, a do państwa należy 17,7 proc.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

d45b8ow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45b8ow