Trwa ładowanie...
dr6qtuv

Gdańsk/ Certyfikaty dla firm i dla Izby Celnej w Gdyni

Cztery pomorskie firmy, m.in. Lotos, odebrały certyfikaty upoważnionego przedsiębiorcy AEO przyznane przez Izbę Celną w Gdyni. Natomiast Izbie Celnej, jako pierwszej w kraju, wręczono świadectwa Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i przeciwdziałania korupcji.

Share
dr6qtuv

Certyfikaty upoważnionego przedsiębiorcy AEO przyznane przez służbę celną w Gdyni wręczył w poniedziałek w Gdańsku podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, szef służby celnej, nadinsp. Jacek Kapica. Natomiast Izbie Celnej w Gdyni jako pierwszej Izbie Celnej w kraju przyznano i wręczono certyfikaty w zakresie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością opartego o wymagania normy PN-EN ISO 9001:2009 oraz Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Izba uzyskała certyfikaty w ramach projektu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: "Doskonalenie standardów zarządzania w administracji rządowej".

W UE certyfikaty upoważnionego przedsiębiorcy AEO posiada ponad 15 tys. firm, z czego 753 w Polsce. Dyrektor Izby Celnej w Gdyni insp. Wiesław Struk poinformował, że certyfikaty upoważnionego przedsiębiorcy AEO na Pomorzu posiada prawie 90 firm. Certyfikaty dla polskich firm stanowią ok. 5 proc. wszystkich świadectw przyznanych w Unii Europejskiej. Ok. 46 proc. certyfikatów AEO posiadają firmy z Niemiec.

W poniedziałek certyfikaty otrzymały: Lotos SA, Morpol SA, Sealand Logistics sp. z o.o. i Pomorska Agencja Celna Mariusz Mandziuk.

dr6qtuv

Jacek Kapica w swoim wystąpieniu podkreślił, że certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy AEO "jest przede wszystkim świadectwem wiarygodności ale i odpowiedzialności w relacjach biznesowych między podmiotami gospodarczymi". Zaznaczył, że jest to też świadectwo wiarygodności i rzetelności w realizacji obowiązków prawnych, np. wynikających z prawa celnego, podatkowego, ale też bezpieczeństwa w realizacji tych obowiązków i operacji w skali międzynarodowej.

Wyjaśnił, że certyfikat "poprawia bezpieczeństwo międzynarodowego łańcucha dostaw i jest to istotne świadectwo wiarygodności w handlu międzynarodowym, ułatwia legalną działalność gospodarczą ze względu na pewne uproszczenia na granicy". Jest uznawany wzajemnie w UE, USA, Norwegii, Szwajcarii, Japonii, Chinach i Korei.

Dzięki certyfikatowi firma ma możliwość rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej, co daje jej korzyść finansową, chociaż, jak zaznaczył Kapica, jest to strata dla budżetu państwa, bo miesięcznie ok. kilkuset milionów złotych wpływa później. Świadectwo pozwala też na korzystanie z uproszczonego, łatwiejszego dostępu do procedur celnych. Firmę posiadającą certyfikat obowiązuje mniejsza liczba kontroli towarów i dokumentów, ale też mniejsza liczba danych składanych w dokumentach.

Prezes zarządu Grupy Lotos SA Paweł Olechnowicz w swoim wystąpieniu zaznaczył, że "jest to dowód na to, że zaczynamy coraz bardziej funkcjonować w normalnym świecie biznesu, że biznes zaczyna być zauważalny przez organa państwa, służbę celną w sposób prawidłowy".

dr6qtuv

"Jesteśmy w gronie firm, które są w układzie partnerskim z urzędem celnym i spełniając standardy tej rzetelności i transparentności potrafimy się łatwiej komunikować i to jest na pewno duże ułatwienie dla firm" - dodał. Zaznaczył, że "zaufanie to wielka odpowiedzialność, ale na zaufanie trzeba sobie zapracować, nie tylko procedurami". Jest przekonany, że "posiadając certyfikat AEO firma znajduje się w gronie światowych przedsiębiorstw, co znacznie ułatwi, uprości operacje międzynarodowe".

Adam Żołnowski, wiceprezes terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku, który certyfikat AEO posiada od ok. dwóch lat zauważył, że do najważniejszych korzyści wynikających z posiadania świadectwa należą: wzrost wiarygodności firmy, mniejsze koszty działalności oraz możliwość rozliczania VAT w deklaracjach podatkowych.

"Jesteśmy bardziej przewidywalni w biznesie () co oznacza znacznie mniejsze prawdopodobieństwo opóźnień w dostarczaniu ładunków do naszych kontrahentów oraz lepsze, szybsze zarządzanie zapasami" - wyjaśnił. Podkreślił, że to oznacza mniejsze koszty działalności terminalu co przekłada się na jego konkurencyjność.

Dyrektor Izby Celnej w Gdyni insp. Wiesław Struk po odebraniu certyfikatów w zakresie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością opartego o wymagania normy PN-EN ISO 9001:2009 oraz Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym powiedział, że są one dowodem na to, że izba "dołożyła wszelkich starań dla ujednolicenia, uproszczenia procedur i działań mających na celu zwiększenie efektywności i skuteczności działań".

Audyt prowadzony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji obejmował realizację zadań związanych z aktywnym wspieraniem przedsiębiorczości oraz efektywnym pobieraniem dochodów dla budżetu, a także skutecznym zwalczaniem oszustw oraz ochroną rynku i społeczeństwa.

dr6qtuv

Podziel się opinią

Share
dr6qtuv
dr6qtuv