Trwa ładowanie...
d3fgava
09-09-2016 15:00

Gdańsk/ Lokal za 1 zł dla rozpoczynających działalność gospodarczą

Specjalny program "Lokal na start za złotówkę", skierowany do osób rozpoczynających działalność gospodarczą, przedstawiły władze Gdańska. Zakłada on, że pierwszym roku przedsiębiorca będzie płacił 1 zł za m kw. wynajmowanego lokalu komunalnego. Uruchomiony ma być w październiku.

d3fgava
d3fgava

Podczas konferencji prasowej w piątek zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak wyjaśnił, że program "Lokal na start za złotówkę" związany jest z efektywnym gospodarowaniem zasobem użytkowych lokali komunalnych w mieście.

Podał, że każdego roku w Gdańsku wpływa ok. 8 tys. nowych wniosków o rejestrację działalności gospodarczej, a miasto posiada ponad 1,6 tys. lokali użytkowych. "Pieniądze uzyskane z wynajmu lokali przeznaczane są głównie na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i dlatego bardzo ważne jest, aby w sposób efektywny prowadzić gospodarkę tymi lokalami" - tłumaczył.

Preferencyjne stawki czynszu będą obowiązywać przez maksymalnie 36 miesięcy. Wynajmujące lokal podmioty w pierwszym roku będą płacić czynsz w wysokości 1 zł za m kw., czyli będą ponosić głównie koszty utrzymania lokalu, w drugim roku obowiązywania umowy najmu czynsz za lokal ma wynosić 40 proc. stawki czynszu zaoferowanej w konkursie ofert, a w trzecim roku - 70 proc. zaoferowanej stawki.

Lokale będą wynajmowane w ramach konkursu, w którym potencjalny najemca deklaruje stawkę czynszu, którą będzie płacić. Konkurs wygrywa osoba oferują najwyższą stawkę w danym lokalu.

d3fgava

Podano, że obecnie do dyspozycji jest 10 lokali o pow. od 11 do 42 m kw. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Sławomir Kiszkurno powiedział, że lokale położone są poza Śródmieściem i Wrzeszczem, i wymagają adaptacji pod docelową działalność. Lista lokali będzie sukcesywnie poszerzana.

Grzelak podkreślił, że niektóre z oferowanych już lokali znajdują się w dzielnicach rewitalizowanych. "Zależy nam na tym, aby ta działalność gospodarcza nie skupiała się jedynie w centrum miasta, ale też w dzielnicach rewitalizowanych, np. w Nowym Porcie, na Oruni i w Górnym Wrzeszczu" - wskazał. Przyznał, że będą oferowane lokale, które często na przetargach nie znajdują chętnych.

Zastępca prezydenta Gdańska powiedział, że zgodnie z definicją wg. ZUS, podmiotem rozpoczynającym pierwszy raz działalność gospodarczą jest podmiot, który w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził pozarolniczej działalności.

Chętni do skorzystania z programu nie mogą prowadzić działalności dłużej niż 12 miesięcy. Oferta adresowana jest nie tylko do mieszkańców Gdańska.

d3fgava

Uchwała w tej sprawie ma być podjęta przez radnych podczas sesji we wrześniu. Grzelak spodziewa się, że jeszcze w październiku będą ogłaszane konkursy na preferencyjny wynajem lokali.

Zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Waldemar Rydlewski zapewnił, że "nic się nie stanie, nie będzie żadnych konsekwencji, jeśli przedsiębiorca po pierwszym roku działalności zrezygnuje z lokalu". "Mamy świadomość, na czym polega ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i nam zależy na tym, aby pewne elementy tego ryzyka minimalizować" - tłumaczył Grzelak. "Trzymamy kciuki za naszych najemców, ale jak im się nie powiedzie, to niech spróbują w innym biznesie - na tym polega działalność gospodarcza" - dodał.

Rydlewski podał, że średnie stawki za wynajem lokali użytkowych w Gdańsku- Śródmieściu wynoszą ok. 60 zł za m kw., we Wrzeszczu - od ok. 35 do 50 zł za m kw., a w bardziej peryferyjnych dzielnicach - ok. 20 zł za m kw.

d3fgava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fgava