Trwa ładowanie...

Gdzie jest burza? W tych aplikacjach dowiesz się tego najszybciej

Sezon burzowy w Polsce trwa od kwietnia do września, a jego szczyt przypada w wakacje. W tym czasie panują warunki, które najbardziej sprzyjają powstawaniu burz. Warto znać kilka przydatnych aplikacji i sposobów na najszybsze i najdokładniejsze sprawdzenie burzy.

Aplikacje mobilne pozwalają w najszybszym czasie sprawdzić występowanie burzyAplikacje mobilne pozwalają w najszybszym czasie sprawdzić występowanie burzyŹródło: Adobe Stock, fot: stnazkul
d18sddw
d18sddw

Obecnie zachodzące zmiany klimatu i wzrastające temperatury powodują, że prawdopodobieństwo wystąpienia burz zwiększa się z każdym rokiem. Burze mogą być niebezpieczne, dlatego warto znać sposoby na śledzenie tych zjawisk atmosferycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niejeden dałby się pokroić za taki widok. Odnowili 200-letni dom nad rzeką

Jak powstaje burza?

Jak podaje serwis tech.wp.pl, burza rozpoczyna się wskutek unoszenia się nagrzanego i wilgotnego powietrza. Gdy natrafi ono na powietrze zimniejsze, następuje szybkie skroplenie pary wodnej i powstawanie deszczu. W tym samym czasie masy powietrza przemieszczają się także w pionie, a krople wody czy kryształki lodu gromadzą ładunki elektryczne w postaci wyładowań atmosferycznych, czyli błyskawic.

d18sddw

Czy alerty RCB są dokładne?

Pierwszym i najbardziej powszechnym źródłem informacji o nadchodzących burzach są alerty RCB. Przygotowuje je Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które jest odpowiedzialne za obieg informacji w strukturach administracji publicznej.

Ostrzeżenia RCB są bardzo ważne, ale mają pewne wady. Nie zawsze dochodzą na czas, a ich trafność bywa dyskusyjna. Ostrzeżenia RCB przygotowują bowiem pracownicy RCB, a nie meteorolodzy.

Innym źródłem są Polscy Łowcy Burz, którzy publikują informacje o burzach na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Polscy Łowcy Burz dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwala im na śledzenie burz i przekazywanie informacji o nich w sposób bardziej wiarygodny niż RCB.

Radary meteorologiczne są źródłem informacji o burzach

Polscy Łowcy Burz o burzach dowiadują się z radarów meteorologicznych. Radary meteorologiczne to urządzenia, które pozwalają na śledzenie opadów i obiektów meteorologicznych, takich jak chmury. Są one wykorzystywane przez meteorologów do prognozowania pogody i cyfrowych modelów pogody.

d18sddw

W Polsce radary meteorologiczne działają w ramach sieci POLRAD, która obecnie składa się z ośmiu radarów. Dostarczane są one przez niemiecką firmę Germatronic i działają w paśmie częstotliwości ok. 5,4-5,8 GHz. Obejmują swoim zasięgiem cały kraj i są aktualizowane co 10 minut.

Dane z radarów są publicznie i dostępne na stronie internetowej daneradarowe.pl, którą opracowało stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz.

d18sddw

Gdzie jest burza? Aplikacje mobilne i internetowe

Najszybszym sposobem jest sprawdzanie informacji o burzach w aplikacjach mobilnych. Są to m.in.: Monitor Burz, Blitzortung Lightning Monitor, Windy.

Oprócz radarów meteorologicznych istnieją również inne sposoby śledzenia burz. Jednym z nich jest sieć Blitzortung, która jest stworzona przez amatorów i działa w całej Polsce. Sieć Blitzortung wykorzystuje detektory wyładowań atmosferycznych, aby śledzić burze w czasie rzeczywistym i udostępniać informacje na swojej stronie internetowej.

Inną siecią do śledzenia burz jest PERUN, która jest stworzona i zarządzana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sieć PERUN jest bardziej zaawansowana niż sieć Blitzortung i pozwala na śledzenie burz z dokładnością do 1-2 kilometrów. Informacje z sieci PERUN są dostępne na stronie internetowej IMGW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18sddw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18sddw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj