Gdzie po szybką pożyczkę ratalną? Zobacz ranking
Ferratum Bank, Ekspreskasa i KasaTAK! – te trzy instytucje zajęły podium w rankingu szybkich pożyczek ratalnych, przeprowadzonego przez POZYCZKI.info. Głównym kryterium był koszt pożyczki na 5000 złotych udzielanej na 24 miesiące.
15.11.2017 | aktual.: 15.11.2017 14:13
O tym jak duża jest opłata za udzieloną pożyczkę informuje wskaźnik RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania – który uwzględnia wysokość oprocentowani i prowizji, a także pozostałe koszty kredytu, jak na przykład opłatę za rozpatrzenie wniosku czy obowiązkowe ubezpieczenie.
W rankingu o atrakcyjności pożyczki w 90 procentach decydowała wysokość raty, w 5 procentach możliwość uzyskania pożyczki bez zaświadczeń o dochodach i w kolejnych 5, dolna granica wieku pożyczkobiorcy.
Źródło: Pozyczki.Info
Szybkie pożyczki ratalne różnią się od chwilówek tym, że spłaca się je przez dłuższy czas w wygodnych ratach. Z reguły chwilówki, musimy oddać w całości wraz z odsetkami w nieodległym terminie.
W bankach trudniej
Popularność pożyczek względem kredytów konsumpcyjnych w bankach rośnie, ponieważ znacznie łatwiej jest je otrzymać. Tym bardziej, że Narodowy Bank Polski zaobserwował, iż banki zaostrzają zasady pożyczania pieniędzy.
W publikacji „Sytuacja na rynku kredytowym. III kwartał 2017 r.” NBP informuje, że banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, zmniejszyły maksymalne kwoty kredytów, ograniczyły do nich dostęp dla najbardziej ryzykownych klientów, a także wprowadziły ostrożniejsze wyliczanie zdolności kredytowej. Co więcej, banki przewidują również dalsze zaostrzanie polityki kredytowej.
W „Raporcie o stabilności systemu finansowego” NBP pisze, że banki udzielają mniej kredytów, ale na wyższe kwoty. Zdaniem autorów potwierdza to tezę, że po niższe kwoty kredytów klienci udają się do instytucji pozabankowych.
Szybko i mało formalności
Rzeczywiście w firmach pożyczkowych łatwiej otrzymać pieniądze. Często nie wymagają zaświadczeń o dochodach Ferratum Bank, Ekspreskasa, Kasa TAK, Optima i SuperGrosz), a nawet nie korzystają z weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zatem rosną szanse na otrzymanie pieniędzy tym klientom, którzy mają nieregularne dochody (np.: z działalności gospodarczej, umowy zlecenie) i niekoniecznie otrzymaliby je w tradycyjnym banku.
Na największe kwoty bez wielu formalności mogą jednak liczyć ci, którzy uwiarygodnili się w inny sposób: mają na koncie spłaconą w terminie pożyczkę. Instytucje finansowe lubią solidnych klientów i z reguły oferują im atrakcyjniejsze warunki.
Recepta na kłopoty finansowe
Są jednak pewne ograniczenia – dotyczą wieku pożyczkobiorcy. Najbardziej liberalne z zestawienia są SuperGrosz, Superrata, TAKTO Finanse, AS Kredyt, które wśród klientów mają 18-latków. Od 20. roku życia na pieniądze można liczyć w tuGotówka i SMS Kredyt, a od 21. roku w Ferratum Bank. Ukończone 25 lat trzeba mieć, aby udać się do eKredycik i PożyczkaOK. ŁatwaRatka udziela pożyczek wyłącznie osobom powyżej 30. roku życia.
Wydłużenie okresu spłaty oferuje między innymi zwycięska grupa Ferratum Bank, a także PożyczkaOK, SuperGrosz, Optima i TAKTO Finanse. To ważny czynnik, w momencie gdy pogorszą nam się warunki finansowe i zabraknie pieniędzy na spłatę rat. Zamiast spóźniać się z płatnościami i dorobić się klasyfikacji niesolidnego klienta, lepiej wydłużyć okres kredytowania, co skutkuje obniżeniem wysokości rat.