Trwa ładowanie...
kobieta
08-03-2013 16:25

Gemius: kobiety bardziej niż mężczyźni odczuwają kryzys gospodarczy

Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni odczuwają skutki kryzysu gospodarczego - wynika z badań przeprowadzonych wśród polskich internatów na zlecenie Gemius. Pogorszenie swojej sytuacji finansowej zauważyło 59 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn.

Gemius: kobiety bardziej niż mężczyźni odczuwają kryzys gospodarczyŹródło: Jupiterimages
d3ktpom

Główne dziedziny, w których kobiety zauważyły pogorszenie swojej sytuacji finansowej, to zakupy codzienne, opłaty i wydatki (75 proc.). Polki (44 proc. odpowiedzi) ograniczyły także wydatki okazjonalne - na wycieczki, kulturę i sprzęt domowy.

Mężczyźni odczuwają skutki kryzysu przede wszystkim podczas codziennych zakupów, wnoszenia opłat i wydatków na życie (68 proc.) oraz przy okazji wydatków okazjonalnych (36 proc.).

Zdaniem dr Rafała Towalskiego z Katedry Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kobiety w większym stopniu niż mężczyźni odczuwają skutki kryzysu z dwóch powodów. - Po pierwsze to kobiety robią codzienne zakupy i to one pierwsze odczuły spadek realny dochodów spowodowany inflacją i wyższymi cenami. Po drugie, kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźni, dlatego nawet delikatny spadek dochodów musiały mocniej odczuć - powiedział PAP Towalski.

d3ktpom

Prawie połowa zapytanych kobiet (49 proc.) nie planuje inwestycji pieniężnych w najbliższym półroczu, a 39 proc. nie podjęło jeszcze w tej kwestii decyzji. 45 proc. pytanych mężczyzn również nie planuje inwestycji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Blisko 33 proc. pytanych internautek nie wie, jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa, 26 proc. nie przewiduje zmian, a 26 proc. sądzi, że będzie ona gorsza lub zdecydowanie gorsza niż obecnie. Tylko 15 proc. pań przewiduje poprawę.

Mężczyźni oceniają swoją przyszłość z nieco większym optymizmem. Jedna trzecia (30 proc.) przewiduje, że ich sytuacja będzie taka sama jak obecnie, a 20 proc. sądzi, że będzie lepsza lub dużo lepsza. Co czwarty mężczyzna (26 proc.) nie potrafi powiedzieć, czy zajdą jakieś zmiany, a 23 proc. spodziewa się pogorszenia lub zdecydowanego pogorszenia swojej sytuacji finansowej.

Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada 2012 r. na grupie 4 tys. internatów w ramach VIII fali badań "Finanse i plany finansowe polskich internautów".

Gemius prowadzi największe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej badania oglądalności witryn i aplikacji internetowych. Firma powstała w Polsce w 1999 roku.

d3ktpom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ktpom