Trwa ładowanie...
zapłata
08-06-2012 11:25

Generalny wykonawca Stadionu Narodowego oczekuje zapłaty ponad 400 mln zł roszczeń

Generalny wykonawca Stadionu Narodowego - konsorcjum Hydrobudowy Polska / PBG / Alpine oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy stadionu. Łączne roszczenia konsorcjum wobec NCS wynoszą ponad 400 mln zł - podała Hydrobudowa Polska.

Share
Generalny wykonawca Stadionu Narodowego oczekuje zapłaty ponad 400 mln zł roszczeńŹródło: newspix.pl, fot: marek zielinski
d44ybh6

"Konsorcjum Hydrobudowy Polska / PBG / Alpine wciąż oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy Stadionu Narodowego. NCS do dziś nie rozliczyło znaczącego zakresu robót dodatkowych, które konsorcjum wycenia na około 120 mln zł. Dodając nakłady generalnego wykonawcy i podwykonawców związane z wydłużeniem budowy stadionu z powodów leżących po stronie NCS (...), łączna wartość roszczeń przekroczy 400 mln zł" - napisano.

"Brak całkowitego rozliczenia kosztów poniesionych przez konsorcjum Hydrobudowy Polska przy budowie Stadionu Narodowego przyczynił się do istotnego pogorszenia sytuacji finansowej i płynnościowej HBP, w związku, z którą powstała konieczność złożenia przez Zarząd Spółki wniosku o ogłoszenie upadłości (z możliwością zawarcia układu)" - dodano.

Z kolei Narodowe Centrum Sportu 4 czerwca wezwało generalnego wykonawcę Stadionu Narodowego do zapłaty kar umownych w wysokości 308,8 mln zł za zwłokę w realizacji inwestycji.

d44ybh6

PBG i Hydrobudowa złożyły w poniedziałek wnioski o upadłość układową. Wniosek o upadłość układową złożyła także Aprivia. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji są przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy - kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych, jak również refinansowania akwizycji Rafako.

Budowę warszawskiego stadionu realizowało konsorcjum firm w składzie: Hydrobudowa Polska (lider konsorcjum od 14 czerwca 2011 r.), PBG, Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH, Alpine Construction Polska.

Rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu (NCS) Daria Kulińska powiedziała PAP, że widocznie konsorcjum, przyjęło taką a nie inną linię obrony, natomiast NCS nie będzie kontrargumentować i komentować, szczególnie na łamach mediów, spraw, które mogą być przedmiotem rozstrzygnięć sądu.

- Fakty się nie zmieniają: NCS uregulował wszystkie faktury złożone przez Konsorcjum. Konsorcjum zalega z płatnościami na rzecz swoich podwykonawców i nie wypełniło zobowiązań umownych - zgodnie z przekazanym wezwaniem oczekujemy wykonania wszystkich zobowiązań wynikających z umowy do 11 czerwca - powiedziała PAP.

W środę wieczorem NCS poinformowało w komunikacie, że zaproponowało podwykonawcom, wobec których Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine zalega z płatnościami, rozwiązanie polegające na zapłacie w najbliższym możliwym terminie wynagrodzenia za roboty budowlane należycie wykonane przez podwykonawców przy realizacji inwestycji.

d44ybh6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ybh6