Giełdy najwyżej od miesiąca, rosną nadzieje na akcję stymulującą
Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła ok. 1-proc. wzrosty, a S&P 500 i DJI stoją obecnie na najwyższym poziomie od miesiąca. Wśród inwestorów rosną nadzieje, że banki centralne przeprowadzą skoordynowaną akcję poprawy płynności w światowej gospodarce.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,91 proc. do 12.767,17 pkt.
Nasdaq zyskał 1,29 proc. i wyniósł 2.872,80 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 1,03 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.342,84 pkt.
W czwartek wieczorem agencje podały, że banki centralne są przygotowane do przeprowadzenia skoordynowanej akcji, jeśli będzie to konieczne, aby wesprzeć płynność na rynkach finansowych. Akcja ta miałaby nastąpić po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji.
Aleksis Cipras - przywódca greckiej Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA), która w wyborach z 6 maja zajęła drugie miejsce, a według sondaży w nadchodzących wyborach może sięgnąć po zwycięstwo - zapowiada na wiecach, że wybory 17 czerwca doprowadzą do zmiany warunków porozumienia, jakie Grecja podpisała z UE i MFW, ale nie spowodują wystąpienia kraju ani ze strefy euro, ani z UE.
To stanowisko było jednym z głównych powodów, dla których próby utworzenia rządu koalicyjnego po poprzednich wyborach zakończyły się fiaskiem. Według części komentatorów może ono też doprowadzić do sytuacji, w której - jeśli SYRIZA zwycięży w następnych wyborach i zdoła utworzyć rząd na swoich warunkach - Grecja będzie zmuszona do opuszczenia strefy euro.
Strefa euro nie zmieni głównych założeń i celów zawartych w planie pomocowym dla Grecji bez względu na wyniki wyborów, może jednak pozwolić Atenom na więcej dowolności w sposobie osiągania tych celów - podała agencja Reuters, powołując się na wypowiedź anonimowego przedstawiciela UE.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi poinformował, że wraz z kilkoma najważniejszymi urzędnikami Unii Europejskiej pracuje nad planem głębszej integracji w strefie euro, który zostanie opublikowany przed zaplanowanym na 28-29 czerwca w Brukseli szczytem UE. Draghi powiedział również, że EBC jest gotowy do wsparcia europejskiego systemu bankowego, jeśli okaże się to konieczne.
W piątek inwestorzy otrzymali dużą porcję najnowszych danych z otoczenia makroekonomicznego w USA.
Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w czerwcu 74,1 pkt wobec 79,3 pkt zanotowanych w maju - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 77,5 pkt.
Produkcja przemysłowa w USA w maju 2012 r. spadła o 0,1 proc., w kwietniu zaś wzrosła o 1 proc. po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali się w maju wzrostu produkcji przemysłowej o 0,1 proc. mdm.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w maju 79 proc. wobec 79,2 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy oczekiwali w maju wyniku 79,2 proc.
Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w czerwcu do 2,29 pkt z 17,09 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie w czerwcu 13 pkt.
Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w kwietniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 25,6 mld USD. W marcu zagraniczni inwestorzy zwiększyli stan posiadanych przez siebie amerykańskich aktywów o 36 mld USD po korekcie.