Trwa ładowanie...

Giełdy zyskują dzięki Grecji - popołudniowy komentarz giełdowy

Podczas dzisiejszej sesji giełdowej na światowych parkietach ponownie wszystko kręciło się wokół Grecji. Pomimo braku jakichkolwiek konkretów, co do listy reform zaproponowanych przez Greków, europejskie indeksy rosły dzisiaj kontynuując trend z końca zeszłego tygodnia.

Giełdy zyskują dzięki Grecji - popołudniowy komentarz giełdowyŹródło: AFP, fot: ARIS MESSINIS
d1n4i58
d1n4i58

Dzisiejszy dzień na światowych rynkach giełdowych rozpoczął się wzrostami w oczekiwaniu na pozytywne informacje płynące z Grecji. Oczekiwania, aż w końcu informacja o dojściu do porozumienia pomiędzy Grecją, a Eurogrupą w sprawie przedłużenia programu kredytów spowodowała w piątek rajd na najważniejszych indeksach, a część z nich znalazło się na nowych historycznych szczytach. Dzisiaj od rana nie mamy oficjalnej informacji na temat wysłania przez Greków propozycji reform, które były jednym z kryteriów przedłużenia pomocy.

Co ciekawe Grecy mają tę listę wysłać do końca dzisiejszego dnia, a szef Eurogrupy Dijsselbloem w ostatnich godzinach stwierdził, że w dalszym ciągu oczekuje na list od Grecji i jest bardzo pozytywnie nastawiony, co do propozycji, gdyż Grecki rząd ciężko pracował przez ostatnie dni. Mimo braku konkretów, europejskie giełdy zaliczyły dzisiaj kolejną świetną sesję, a na zamknięciu DAX: 0,73 proc., CAC 40: 0,65 proc., IBEX 35: 1,02 proc., FTSE 100: -0,04 proc.

Z kolei po osiągnięciu historycznych szczytów w przypadku indeksu S&P 500, który znalazł się na stałe ponad 2100 punktów, indeksu DJIA oraz indeksu Nasdaq, który zamknął się na rekordowym poziomie, a do szczytów z okresu bańki dot-comów brakuje około 200 punktów, Wall Street zachowuje się dzisiaj bardzo płasko. Nastroje tamtejszych inwestorów psuje pogorszenie się pogody oraz słabsze dane z rynku pracy. Po godzinie 18:00 S&P 500: -0,12 proc., DJIA: -0,20 proc., Nasdaq: 0,04 proc.

Dzisiejsze wzrosty na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dają nadzieję na lepszy tydzień na polskim parkiecie, choć tak naprawdę cały wzrost został zapieczętowany na kilka minut przed zakończeniem sesji. Inwestorzy ponownie zaczęli kupować akcję Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której akcje zdrożały dzisiaj aż o 7 proc. Przypomnijmy, że są to jedne z ostatnich dni, w których JSW będzie notowana jako spółka indeksu WIG 20, który dzisiaj zanotował wzrost o 0,71 proc. na zamknięciu.

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1n4i58
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n4i58