Gierkówka przechodzi do historii. Wielkie zmiany na A1
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że popularna gierkówka przechodzi do historii. Od piątku, 13 sierpnia kierowcy będą mogli korzystać z nowej betonowej nawierzchni autostrady A1.
Kierowcy nie będą już musieli jeździć po wysłużonej nawierzchni drogi krajowej nr 1, zwanej potocznie gierkówką. Od piątku dostępne będzie aż 6,7 km betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice. Od teraz cały 25-kilometrowy odcinek autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem będzie można pokonać po nowej nawierzchni.
Kierowcy podróżujący autostradą A1 na całym 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy będą mieli więc do dyspozycji nową betonową nawierzchnię - wskazuje Business Insider.
Jak wyjaśniają drogowcy, obecnie na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem obowiązującym układem ruchu jest 1+1, ale jeszcze w wakacje planowane jest wprowadzenie układu 2+2 - po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.
Autostrada zamknięta i setki samochodów zniszczonych przez gradobicie. Tragiczne nagranie z Włoch
Zmiany na A1. Co jeszcze czeka kierowców?
"Przed końcem roku oddamy do ruchu cztery z pięciu odcinków realizacyjnych budowanej A1, od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, łącznie z drugim wiaduktem nad linią kolejową (WA-352). Na odcinku od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego prace są najbardziej zaawansowane, a nawierzchnia betonowa leży już na obu jezdniach. Na pozostałych trzech odcinkach trwają prace przy układaniu nawierzchni na drugiej jezdni przyszłej A1" - poinformowali przedstawiciele GDDKiA.
"Jedynie na odcinku pomiędzy węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk, na który umowę podpisaliśmy w kwietniu 2019 r., ruch będzie odbywał się jedną jezdnią w obu kierunkach w układzie pasów 2+2. Z pełnego przekroju autostrady pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, czyli trzech pasów na dwóch jezdniach, skorzystamy przed końcem 2022 r." - precyzują drogowcy.
Łączny koszt prac budowlanych to ponad 2,8 mld zł, z czego niemal 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.