Giertych za przedłużeniem przepisów dotyczących emerytur nauczycieli
Wicepremier, minister edukacji Roman
Giertych opowiedział się za przedłużeniem możliwości
przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejsze emerytury, tak jak
dotychczas - zgodnie z przepisami ustawy Karta Nauczyciela.
26.04.2007 | aktual.: 26.04.2007 16:11
Jak mówił w czwartkowej na konferencji prasowej, to, o ile przedłużone mogłyby być obowiązujące przepisy - będzie negocjował podczas spotkania międzyresortowego zespołu ds. reformy emerytalnej, którym kieruje wicepremier Ludwik Dorn. Zespół ma się spotkać w czwartek po południu.
_ Nie chcę się zdeklarować co do ostatecznej daty, to jest przedmiot negocjacji, które muszą uwzględniać wszystkie strony sporu, czy tej sprawy. Proszę pamiętać, że strona samorządowa porobiła pewne plany finansowe na ten rok i w związku z tym sytuacja gdy zmieniamy stan budżetu samorządów, wymaga rekompensat _ - powiedział Giertych.
Jak dodał, to, o ile uda się przedłużyć obowiązywanie przepisów, zależy "od tego na ile pozwolą finanse".
Giertych pytany, czy prawdą jest, że premier Jarosław Kaczyński akceptuje pomysł objęcia emeryturami pomostowymi nauczycieli, potwierdził. _ Wczoraj spotkaliśmy się z panem premierem i decyzja w tej sprawie była aby dokonać takich zmian w Karcie Nauczyciela, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom środowiska _ - powiedział.
_ Z panem premierem ustaliliśmy, że wbrew dotychczasowemu stanowisku musimy dokonać pewnej rekonstrukcji art. 88 Karty Nauczyciela. Zakres tego zostanie poddany negocjacjom w komisji Trójstronnej _ - dodał.
Obecnie - nauczyciele (a także wychowawcy pracujący w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz pedagodzy szkolni) mogą przejść na wcześniejsze emerytury na dwa sposoby.
Zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela: bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Muszą być zatrudnieni w szkole na co najmniej pół etatu oraz złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed planowanym odejściem ze szkoły, czyli do końca maja (dyrektorzy niechętnie zgadzają się na rozwiązywanie umów o pracę w trakcie roku szkolnego). Przepisy te obowiązują tylko do końca 2007 roku.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, aby przejść na wcześniejszą emeryturę: kobiety muszą ukończyć 55 lat i mieć 20 lat stażu pracy, w tym 15 lat w oświacie; a mężczyźni ukończyć 60 lat i mieć 25 lat stażu pracy, w tym 15 lat w oświacie. Nauczyciele, którzy chcą skorzystać z tych przepisów, musieli spełniać warunki stażowe w dniu 1 stycznia 1999 r. Giertych pytany, czy zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas środowego spotkania prezydium rządu kwestia emerytur nauczycielskich będzie regulowana tylko w ustawie Karta Nauczyciela, czy też także w ustawie o emeryturach pomostowych, odpowiedział, że "prawdopodobnie będzie to rozstrzygnięte w pewnej delegacji do wydania rozporządzenia".
Poinformował, że w środowym spotkaniu uczestniczyła wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska. _ Rozumiem, że zaakceptowała wszystkie nasze decyzje i zaakceptowała, że to będzie kosztowało, bo to będzie kosztować. Z tego się cieszę _ - zaznaczył.
Giertych zaznaczył, że "zmiana stanowiska rządu dokonała się pod moim dużym wpływem, a zakres zmiany będzie jeszcze konsultowany na posiedzeniu zespołu".
W czwartek na konferencji prasowej w Sejmie minister pracy Anna Kalata poinformowała, że w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych, który w piątek trafi do konsultacji społecznych, znajdują się dwie definicje pracy w szczególnych warunkach i pracy o szczególnych charakterze. Według niej, z tej drugiej definicji "jasno wynika", że nauczyciele otrzymają emerytury pomostowe.
Kalata powiedziała również, że szczegółowy wykaz zawodów, które wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze znajdzie się rozporządzeniu Rady Ministrów. Przypomniała, że zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami emerytury pomostowe objąć mają osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. wykonywały prace w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat, a jednocześnie przepracowały: kobiety 20 lat, a mężczyźni 25 lat.
Minister pracy mówiła, że zgodnie z proponowanymi regulacjami nauczyciele, którzy nabędą prawa do wcześniejszej emerytury zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy Karta Nauczyciela, nie muszą na nią przechodzić w tym roku. _ Znieśliśmy też warunek rozwiązania stosunku pracy w ciągu 9 lat od wejścia w życie ustawy (...) oznacza to, że prawa nabyte do końca 2007 r. mogą być realizowane w późniejszych latach _ - powiedziała Kalata.
Podkreśliła, że "dzięki temu 40 tys. nauczycieli nie będzie musiało do końca roku skorzystać z wcześniejszych emerytur". _ Będą mogli podjąć decyzję kiedy będzie to dla nich korzystne _ - zaznaczyła.