Trwa ładowanie...

GIF wycofuje z obrotu tabletki dla astmatyków. Zawierały związki rakotwórcze

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu jedenastu serii tabletek Asmenol. To lek stosowany m.in. przez chorych na astmę. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF wycofuje z obrotu tabletki dla astmatyków. Zawierały związki rakotwórczeŹródło: 123RF.COM
dqxp8d8
dqxp8d8

Asmenol to produkowany przez Polpharmę doustny lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Przepisywany jest tylko na receptę.

Zgodnie z decyzją GIF z obrotu wycofane mają być natychmiast tabletki pakowane po 28 sztuk. Na liście jest jedenaście serii (patrz niżej).

gif
Źródło: gif

Jak czytamy w decyzji GIF, powodem wycofania z obrotu był wniosek producenta, czyli Zakładów Farmaceutycznych Polpharma. Badania wykazały, że w wymienionych seriach wynik był "poza specyfikacją w parametrze czystość chromatograficzna: suma zanieczyszczeń sulfotlenków".

dqxp8d8

Sulfotlenki to organiczne związki chemiczne, z których wiele jest toksycznych i rakotwórczych.

Podobne problemy z tym samym lekiem były już na początku roku, również z powodu zanieczyszczeń sulfotlenkami. Wtedy GIF wycofał z obrotu pięć serii.

Jak podawał wtedy portalowi WP abcZdrowie Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Inspektoratu pacjenci nie powinni mieć powodów do obaw.

- Nie podano informacji, że lek ten może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Apteki muszą jednak zutylizować podane partie produktu - informował Trzciński.

Pacjenci, którzy mają Asmenol w swojej apteczce, mogą go zwrócić do apteki. Lek nie zostanie jednak wymieniony na nowy, nie zostaną też zwrócone pieniądze. Aptek nie obliguje do tego rozporządzenie ministra zdrowia wydane do ustawy "Prawo farmaceutyczne".

dqxp8d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqxp8d8