Trwa ładowanie...

Gigantyczna emerytura prezes Trybunału Konstytucyjnego. Zwykły obywatel może o takiej jedynie pomarzyć

Gdy Julia Przyłębska przejdzie w stan spoczynku, co miesiąc dostawać będzie 18 tys. zł.
Share
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, może liczyć na wyższą emeryturę niż Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, może liczyć na wyższą emeryturę niż Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu NajwyższegoŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d4ak3q1

- Przeciętny senior o takim świadczeniu może tylko pomarzyć, ale gdy jest się prezesem Trybunału Konstytucyjnego, taka emerytura nie szokuje - zauważa w środę "SuperExpress", który informuje o sprawie.

Dziennik przypomina też o wysokiej emeryturze, którą po przejściu w stan spoczynku dostawać będzie Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego - będzie to 17 tys. zł. O jej majątku przeczytasz w money.pl.

Zobacz też: Ile zarabiają sędziowie i kiedy przechodzą na emerytury? Oto liczby

W 2015 roku średnia emerytura wynosiła w Polsce 2,2 tys. zł, choć - jak czytamy w dzienniku - nawet na taką kwotę większość seniorów nie może liczyć. Inaczej jednak ma się sprawa z osobami "ze szczytów władzy".

d4ak3q1

Biuro prasowe Trybunały Konstytucyjnego tłumaczt "SE", że wysokość uposażeń sędziów TK (w tym róznież sędziów w stanie spoczynku) wynikają z ustawy o TK. Gazeta przypomina, że na zarobki urzędującej prezes TK składa się 20 tys. zł uposażenia podstawowego, 4 tys. zł dodatku za wysługę lat oraz 4,8 tys. zł dodatku funkcyjnego.

- Po przejściu na sędziowską emeryturę Przyłębska dostanie 75 proc. ostatniego wynagrodzenia, pomniejszonego o dodatek funkcyjny, czyli w sumie 18 tys. zł miesięcznie! - zauważa dziennik.

Oburzenia tak wysoką emeryturą nie kryje Piotr Apel z Kukiz'15, który w rozmowie z "SE" zastanawia się, czym różni się sędzia od kogoś, kto równie ciężko pracował przez lata w innej branży.

- Moim zdaniem trzeba się zająć zmianą przepisów i całego systemu przechodzenia przez sędziów w tryb nieaktywny zawodowo, tak, żeby ich uposażenia były zbliżone do kwot, jakie dostają zwykli obywatele - proponuje Apel na łamach "SE".

d4ak3q1

Podziel się opinią

Share
d4ak3q1
d4ak3q1