Trwa ładowanie...

Gigantyczne zwolnienia. 1,5 tys. osób straci pracę w tej firmie

Od początku sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie
zarejestrowało się 665 byłych pracowników spółki ISD Huta Częstochowa. W mieście ruszył program
wsparcia, który obejmie w sumie 270 zwolnionych z tego zakładu osób.

Gigantyczne zwolnienia. 1,5 tys. osób straci pracę w tej firmieŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d2ygk9p
d2ygk9p

Od początku sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie zarejestrowało się 665 byłych pracowników spółki ISD Huta Częstochowa. W mieście ruszył program wsparcia, który obejmie w sumie 270 zwolnionych z tego zakładu osób.

Na realizację programu samorząd Częstochowy otrzymał blisko 4,2 mln zł z Funduszu Pracy. Pieniądze będą przeznaczone na program aktywizacji zawodowej. Byli hutnicy skorzystają ze szkoleń, staży, refundacji wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz wsparcia finansowego na podjęcie własnej działalności gospodarczej.

W sumie częstochowska huta redukuje zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób. Większość z nich zdecydowała się przyjąć ofertę pracodawcy i odejść dobrowolnie, otrzymując odprawę.

Jak poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Paulina Cius, dotychczas do programu pomocy dla hutników przystąpiło 113 osób, z których 67 chce skorzystać ze szkolenia, a 15 jest zainteresowanych uruchomieniem własnej działalności gospodarczej.

d2ygk9p

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie czeka też na zgłoszenia pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z możliwości refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla osoby zatrudnionej w ramach projektu "Pomoc dla hutników".

Ogółem w ramach programu przewidziano szkolenia dla 80 osób, staże dla 30 osób, zatrudnienie na stanowiskach utworzonych w ramach refundacji kosztów ich wyposażenia lub doposażenia dla 60 osób oraz dotacje na uruchomienie własnego biznesu dla 100 osób.

Dla sprawnej realizacji programu powołano specjalnego koordynatora wraz z zespołem, w którego skład weszli: pośrednik pracy, doradca zawodowy oraz specjaliści: ds. obsługi finansowej, ds. aktywizacji oraz ds. rozwoju zawodowego.

d2ygk9p

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie na zadania na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizację zawodową osób bezrobotnych pozyskał z Funduszu Pracy już ponad 35 mln zł, czyli o 10 mln więcej niż przed rokiem. Dodatkowo w konkursach pozyskano też prawie 8,5 mln zł z unijnych środków.

W końcu lipca w ISD Hucie Częstochowa, zatrudniającej do niedawna ponad 3 tys. osób, zakończył się program dobrowolnych odejść, do którego zgłosiło się ok. 1,2 tys. osób. Podpisano także aneks do zawartego w 2005 r. pakietu socjalnego, który pozwolił zwolnić jeszcze ok. 300 osób. Otrzymały one dziesięciokrotność pensji i odprawy. Po tych zwolnieniach łączna redukcja zatrudnienia wyniosła ok. 1,5 tys. osób, czyli połowę załogi.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Teraz właściciele uznali, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności zakładu, odczuwającego skutki kryzysu na rynku stali.

(AS)

d2ygk9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ygk9p