Trwa ładowanie...
d3e0rwx

Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB zaczęło działać w Krakowie (opis)

Od czwartku w Krakowie działa Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB. Inwestycja ABB świadczy o zaufaniu do naszego kraju i o tym, jak mocno jesteśmy wprzęgnięci w globalną gospodarkę cyfrową - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnej inauguracji działalności Centrum.

Share
d3e0rwx

Najnowsza inwestycja ABB to jedno z sześciu międzynarodowych centrów biznesowych utworzonych w celu wsparcia programu transformacji firmy. Docelowo w Globalnym Centrum Usług Wspólnych w Krakowie ma pracować 2 tys. osób, które będą świadczyć usługi z zakresu: finansów, systemów informatycznych, zarządzania zasobami ludzkimi oraz zarządzania łańcuchem dostaw dla klientów ABB na całym świecie.

"Jestem bardzo zadowolony, że ABB na sto krajów, w których operuje, wybrało na centrum obsługi biznesu Polskę i Kraków. To świadczy o zaufaniu do naszego kraju i o tym, jak mocno jesteśmy wprzęgnięci w globalną gospodarkę cyfrową" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier mówił podczas inauguracji działalności Centrum Usług Wspólnych ABB, że to duży krok do reindustrializacji 4.0, czyli gospodarki innowacyjnej, w której wytwarzanych jest coraz więcej robotów i automatyki.

Podczas briefingu dodał, że chciałby, aby działanie w Polsce takich wielkich firm, jak ABB było spójne, z tym czego do niedawna brakowało w naszym kraju: z małymi firmami technologicznymi, które potrzebują wielkich klientów i miejsc, gdzie mogą testować swoje innowacyjne rozwiązania.

d3e0rwx

"Zapraszamy do kraju takich gigantów, jak ABB także z myślą, żeby te malutkie firmy rosły i żebyśmy w przyszłości wyhodowali konkurentów dla ABB" - powiedział Morawiecki.

Patrząc na robota firmy ABB YuMi, wicepremier mówił, że chciałby, aby w Polsce było takich urządzeń więcej. "Te roboty będzie można w przyszłości kiedyś opodatkować" - powiedział, co wywołało uśmiech wśród uczestników wydarzenia.

Z kolei wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że spotkał się w ABB z młodymi konstruktorami i wynalazcami. "Spotkałem się z wojownikami, z przedstawicielami młodego pokolenia Polaków, które rzuca wyzwanie światu poprzez swoją kreatywność i pasję. To są ludzie, którzy nie mają żadnych kompleksów, którzy wiedzą, że trzeba konkurować na rynkach globalnych i chcą na tych rynkach być najlepsi" - stwierdził Gowin.

"To już jest ten moment, kiedy polskie firmy, polscy naukowcy, polscy konstruktorzy mogą być tymi wojownikami, stającymi w szranki szlachetnej rywalizacji z rówieśnikami z całego świata" - przekonywał.

d3e0rwx

Gowin ocenił, że Kraków i Małopolska mają wielką szansę i mogą stać się polskim odpowiednikiem Bawarii, jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów Europy.

ABB otrzymała 4 mln 919 tys. 800 zł grantu z NCBR na zatrudnienie, w ramach programu wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki 2011-2023, 784 osób, w tym 95 proc. z wyższym wykształceniem.

Globalny dyrektor ds. HR Jean-Christophe Deslarzes mówił, że dzięki wprowadzanym zmianom, ABB chce być bardziej wydajne i szybsze. "W ABB mieliśmy ok. 60-70 centrów usług rozrzuconych po całym świecie. Zdecydowaliśmy się na ich konsolidację w dwa główne centra globalne w Krakowie i Bangalore. Będziemy mieć też cztery centra regionalne" - mówił Deslarzes. Dodał, że o wyborze Polski i Krakowa przesądziła "energia miasta" oraz rzesza zdobywających tu wykształcenie studentów.

"Dzisiaj ponad 60 proc. naszych pracowników w Polsce, to tzw. białe kołnierzyki. Nie tylko inwestujemy w produkcję, ale w młodych ludzi, którzy rozwijają produkty i myślą o nowych rozwiązaniach technologicznych" - powiedział prezes zarządu, dyrektor zarządzający ABB w Polsce Paweł Łojszczyk. Dodał, że jeszcze trzy lata temu ABB w Polsce zatrudniało 2,8 tys. osób, a obecnie ponad 4,6 tys.

d3e0rwx

ABB to szwajcarsko-szwedzka firma z branży energetycznej oraz automatyki przemysłowej. Jest również największym na świecie producentem urządzeń do obsługi sieci energetycznych i rozwiązań automatyzacyjnych. Grupa ABB zatrudnia ok. 132 tys. pracowników w ok. 100 krajach, osiągając roczne przychody o równowartości ponad 34 mld dol. Średnioroczne wydatki na badania i rozwój grupy ABB na świecie to 1,4 mld dol.

W Polsce ABB działa od 1992 r.; osiąga przychody w wysokości ponad 3,2 mld zł (2016) i zatrudnia ponad 4,6 tys. osób, inwestuje rocznie ok. 110 mln zł. Ma 11 fabryk i 25 oddziałów na terenie całego kraju, w ośmiu lokalizacjach m.in.: Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu, Wrocławiu, w Nowej Wsi Lęborskiej, Krakowie oraz siedzibę w Warszawie.

d3e0rwx

Podziel się opinią

Share
d3e0rwx
d3e0rwx