Trwa ładowanie...

Gminy wypłacą rodzicom odszkodowania za prywatne przedszkola

Rodzice, których dzieci nie przyjęto do przedszkola, mogą skarżyć gminę o odszkodowanie - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gminy wypłacą rodzicom odszkodowania za prywatne przedszkolaŹródło: Jupiterimages
dxbu475
dxbu475

W myśl wprowadzonej reformy oświatowej nie można odmówić przyjęcia do przedszkoli 5-latków i 6-latków. W rezultacie brakuje miejsc dla dzieci najmłodszych. 6-latki miały wprawdzie, jak planował rząd, uczęszczać już do szkół, ale szkoły nie zostały na czas przygotowane, więc przyjęły ich zaledwie 5 procent - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Prawnicy podkreślają, że miejsce w przedszkolu to konstytucyjne prawo rodziców. Doktor Stefan Płażek, adwokat i adiunkt w Uniwersytecie Jagiellońskim radzi, by ci, którzy czują się poszkodowani, skarżyli gminę. Dodaje, że sąd może już na pierwszej rozprawie nakazać umieszczenie dziecka w przedszkolu.

Rodzic ma też prawo domagać się od państwa odszkodowania za poniesione straty. A poniesie je, gdy zostanie zmuszony do skorzystania z usług przedszkola prywatnego albo niańki. Jeśli niczego nie wskóra w sądach polskich pozostaje mu skierować sprawę do Strasburga - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

dxbu475
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxbu475