Trwa ładowanie...
d273i5w
29-11-2016 13:15

Gorzów Wlkp./ W 2017 r. niższe niektóre podatki lokalne i opłata targowa

W 2017 r. w Gorzowie Wlkp. będą obowiązywały niższe stawki podatków od nieruchomości przy działalności gospodarczej, od środków transportu, oraz spadnie wysokość opłat targowych. Na wtorkowej sesji gorzowscy radni zaakceptowali te zmiany.

d273i5w
d273i5w

Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki powiedział PAP, że z inicjatywą obniżenia tych stawek wystąpił magistrat wraz z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości.

"Z jednej strony główną składową budżetu są właśnie podatki, ale z drugiej strony mamy takie doświadczenia m.in. z Deszczna (podgorzowska gmina, której wójtem był Wójcicki - PAP), gdzie po obniżeniu podatków od środków transportowych wpływy radykalnie wzrosły. (...) Liczymy na to, że faktycznie będą to wpływy może nie mniejsze, a na pewno będzie to duża ulga, bo to jest ponad 2 mln zł, które zostaną w portfelach naszych przedsiębiorców" - powiedział PAP Wójcicki.

Dodał, że władzom miasta zależy na aktywności przedsiębiorców i stwarzaniu im dobrych warunków do rozwoju, a przez to tworzeniu nowych miejsc pracy w Gorzowie Wlkp.

Nowe stawki wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Magistrat oszacował, że skutkiem finansowym wprowadzenia obniżek będzie zmniejszenie wpływów do budżetu miasta o 2,4 mln zł.

d273i5w

Zgodnie z wyliczeniami w odniesieniu do podatku od nieruchomości wpływy pomniejszą się o około 1,5 mln zł. Obniżenie stawki będzie dotyczyło budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stawka w roku 2017 obniży się w stosunku do br. o 82 grosze za metr kwadratowy.

Uchwała dot. opłaty targowej zakłada obniżenie stawek w poszczególnych obszarach od 25 do nawet 74 proc. Te zmiany uszczuplą wpływy do budżetu miasta o ok. 350 tys. zł. Zgodnie z uchwałą zostanie także zmniejszona liczba stawek w zależności o lokalizacji czy obszaru zajmowanego na prowadzenie handlu.

"Teraz będą po trzy stawki w każdym obszarze, czyli wyznaczonym jako place targowe, poza placami targowymi i dodatkowo stawka do 1 m kw. na drobną sprzedaż produktów. Przykładowo stawka, która wynosiła 6 zł jest obniżona do 3 zł" - powiedziała PAP skarbnik miasta Gorzowa Wlkp. Agnieszka Kaczmarek.

Jak tłumaczą służby prezydenta, obniżenie opłat targowych i uproszczenie procedur związanych z drobnym handlem ma skutkować większą aktywnością w tym obszarze, co w perspektywie kilku lat ma przełożyć się na zwiększenie dochodów miasta z tego źródła.

d273i5w

W przypadku podatku od środków transportu po obniżeniu stawek wpływy do budżetu spadną o około 470 tys. zł - prognozują urzędnicy.

W 2017 roku stawki podatku od środków transportu będą kształtować się na poziomie stawek minimalnych lub zbliżonych do minimalnych. Skutkiem obniżki ma być dalsze zwiększanie liczby pojazdów rejestrowanych w Gorzowie Wlkp. i stanowiących przedmiot opodatkowania, z którego wpływ zasili kasę miasta.

Ten trend potwierdzają dane dotyczące rosnącej liczby aut rejestrowanych w Gorzowie Wlkp. przez firmy leasingowe. W 2012 r. było ich 2 435, a w tym roku 4 035 pojazdów.

d273i5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d273i5w