Trwa ładowanie...

Gosiewski szacuje koszty ustawy o "pomostówkach"

Według wicepremiera Przemysława Gosiewskiego wprowadzenie ustawy o emeryturach pomostowych będzie kosztowało budżet państwa 20,5 mld zł w latach 2008-2033; największa kwota - 13,5 mld zł - będzie przeznaczona na "pomostówki" dla nauczycieli

Gosiewski szacuje koszty ustawy o "pomostówkach"Źródło: PAP
d3mfsdk
d3mfsdk

.

_ Mówię o pewnych szacunkach, natomiast ostateczne koszty będziemy mogli ocenić, jeżeli zostanie przyjęte przez Radę Ministrów stosowne rozporządzenie _ - powiedział Gosiewski podczas konferencji prasowej, podsumowującej posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych. Gosiewski poinformował, że w czwartek po raz pierwszy przewodniczył temu zespołowi. Zastąpił na tym stanowisku Ludwika Dorna, który został marszałkiem Sejmu.

Wicepremier Gosiewski zapewnił też, że "nie ma żadnych zagrożeń dla prac związanych z reformą emerytalną". Według Gosiewskiego, prace nad pakietem trzech ustaw, które składają się na tę reformę, powinny się zakończyć do końca roku.

Gosiewski poinformował, że najdalej zaawansowane są prace nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych, pozytywnie oceniono prace nad ustawą dotyczącą kwestii rentowych, do sprawy ustawy o emeryturach kapitałowych powołany został zaś zespół roboczy na czele z podsekretarzem stanu w Kancelarii Premiera Pawłem Wypychem.

d3mfsdk

Wicepremier podkreślił, że ustawa o emeryturach pomostowych w lipcu powinna zostać skierowana do Sejmu, a posłowie zajmą się nią w sierpniu. Zaznaczył, że bez zmian pozostaje zapis o tym, że do emerytur pomostowych będą uprawnione tylko osoby urodzone przed 1969 rokiem.

Pytany, czy rząd nie zamierza przedłużyć obecnych rozwiązań dotyczących emerytur pomostowych o rok, zapewnił, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ przygotowywane są nowe rozwiązania, które powinny być wprowadzone do końca roku.

Pytany o rozwiązania dotyczące emerytur pomostowych górników, powiedział, że są oni objęci innymi, odrębnymi zasadami.

Minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata pytana, kiedy powstanie lista prac w szczególnym charakterze oraz szczególnych warunkach, poinformowała, że znajdzie się ona w rozporządzeniu Rady Ministrów; prace nad tym dokumentem kończą się już w resorcie. Minister zastrzegła, że rozporządzenie jest ściśle związane z pracami nad ustawą o emeryturach pomostowych.

d3mfsdk

Także wicepremier Gosiewski zaznaczył, że przygotowanie rozporządzenia zależy od tempa prac nad ustawą, która będzie jego podstawą prawną.

Kalata wyjaśniła, że obecnie - na podstawie wielu rozporządzeń - do emerytur pomostowych uprawnionych jest ok. 1 tys. stanowisk pracy.
_ Nowe rozporządzenie określi grupy prac, a w ich zakresie pracodawcy zakwalifikują stanowiska _ - dodała.

Wicepremier Gosiewski zapowiedział ponadto, że we wtorek planuje spotkanie z nauczycielami. Na ten dzień Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział dwugodzinny strajk ostrzegawczy. ZNP domaga się zwiększenia nakładów na edukację, znacznego podwyższenia płac nauczycieli, zachowania możliwości przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach do 2011 r., objęcia emeryturami pomostowymi nauczycieli urodzonych po 1969 r. oraz prowadzenia przez rząd dialogu ze związkiem nie tylko pod groźbą strajku.

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk