Gospodarka strefy euro skurczyła się
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2013 r. spadł o 0,2 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy w IV kw. 2012 spadł o 0,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu.
Wstępnie szacowano, że PKB w I kwartale spadł w ujęciu kwartał do kwartału o 0,2 proc.
W ujęciu rok do roku PKB w strefie euro spadł w I kw. o 1,1 proc., podczas gdy w IV kw. 2012 spadł o 1,0 proc. Tu wstępnie szacowano, że PKB spadł o 1,0 proc.
Sprzedaż detaliczna w strefie euro w kwietniu 2013 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,5 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,2 proc, po korekcie
Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm spadnie o 0,2 proc.
Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła w eurolandzie w kwietniu o 1,1 proc., po spadku w poprzednim miesiącu o 2,2 proc., po korekcie. Tu spodziewano się spadku o 0,8 proc.
W 27 krajach UE sprzedaż detaliczna spadła o 0,7 proc. mdm, wobec spadku o 0,1 proc. poprzednio, po korekcie. Rok do roku sprzedaż spadła o 0,6 proc. po spadku miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po korekcie - podał Eurostat.
Sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu wzrosła o 2,7 proc. rok do roku po wzroście o 1,6 proc. roki do roku w marcu, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 proc. - podał Eurostat. poprzednim miesiącu o 2,2 proc., po korekcie. Tu spodziewano się spadku o 0,8 proc.
Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane.
Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, a z kolei nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów. To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach).
Według GUS sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu spadła o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,7 proc.