Trwa ładowanie...

GPW ma nowego prezesa

Ludwik Sobolewski został odwołany ze stanowiska prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nowym prezesem został rekomendowany przez MSP Adam Maciejewski, dotychczasowy wiceprezes GPW.

Share
GPW ma nowego prezesa
Fot: GPW
d1dk7dw

Po wyborze Maciejewski zapowiedział, że będzie służył swoją pracą i kompetencjami, zamierza jednocześnie wsłuchiwać się w potrzeby inwestorów i innych podmiotów gospodarczych. Dodał, że będzie działał, mając świadomość, iż gospodarka ma służyć ludziom. Nowy prezes GPW oświadczył, że motto jego i jego współpracowników to: "Ciężka praca, która ma wizję".

W rozmowie z dziennikarzami Maciejewski nie wykluczył możliwości skrócenia sesji giełdowej. - Będziemy pracowali wspólnie z domami maklerskimi nad najwłaściwszym rozwiązaniem. W najbliższych kilku tygodniach będą trwały analizy i rozmowy. Na tej podstawie wyciągniemy wnioski - powiedział. Na pytanie o obniżki opłat giełdowych, odpowiedział: "ogólnie tendencje są znane i wiadomo, że opłaty giełdowe będą maleć".

d1dk7dw

Odwołanie Sobolewskiego to skutek podejrzeń, że zaangażował się w zbieranie wśród spółek notowanych na giełdzie pieniędzy na produkcję filmu z udziałem jego życiowej partnerki.

Zwołanie dzisiaj NWZA na stanowisko prezesa powołało rekomendowanego przez MSP dotychczasowego wiceszefa GPW Adama Maciejewskiego.

Nowy prezes to absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowych studiów podatkowych w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania.

Od 1994 roku pracuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, był dyrektorem Działu Notowań, Działu Notowań i Rozwoju Rynku, a od 28 czerwca 2006 jest członkiem Zarządu, odpowiedzialny m.in. za rynek instrumentów pochodnych i strukturyzowanych, systemy transakcyjne, technologię, organizację obrotu i produkty informacyjne.

d1dk7dw

Adam Maciejewski jest przewodniczącym Rady Nadzorczej WSE InfoEngine SA oraz wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii SA,

Członek Rady Doradczej Przedstawicieli Biznesu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Posiada uprawnienia do reprezentowania Skarbu Państwa w Radach Nadzorczych.

Pełnił funkcje w kilku radach nadzorczych, w tym Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA (2006-2011), MTS CeTO SA (2000-2006), Xtrade SA (2003-2006), Polskiej Giełdy Finansowej SA (2002-2004).

d1dk7dw

Przewodniczył Zespołowi Doradczemu przy KDPW oraz Komisji Egzaminacyjnej dla maklerów i dealerów giełdowych.

Liczne publikacje z zakresu praktycznych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego.

Miłośnik ekstremalnych podróży oraz poezji. Promotor wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza wystaw malarskich.

Informacje o odwołaniu Ludwika Sobolewskiego krążyły już od jakiegoś czasu. Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Katarzyna Kozłowska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że 21 grudnia resort wystąpił z wnioskiem o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Giełdy z punktem dotyczącym zmiany składu zarządu.

d1dk7dw

Ludwik Sobolewski najpierw został zawieszony na stanowisku prezesa GPW. Sprawą, na wniosek ministra skarbu, zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Choć warszawska Giełda Papierów Wartościowych została sprywatyzowana, dominującym udziałowcem spółki pozostało ministerstwo skarbu. Podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy resort ma 51,7 procent głosów.

d1dk7dw

Podziel się opinią

Share
d1dk7dw
d1dk7dw