Trwa ładowanie...
d4mg85y
d4mg85y

GPW: spadł udział inwestorów zagranicznych

W pierwszej połowie tego roku spadł udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na rynku głównym; wrócili natomiast inwestorzy indywidualni, którzy tworzą około jednej trzeciej obrotów - poinformował we wtorek prezes Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) Ludwik Sobolewski.
Share
d4mg85y

_ Widzimy, że inwestorzy indywidualni rzeczywiście wracają, a nawet już wrócili (na GPW - PAP), bo ich udział procentowy (w obrotach akcjami - PAP) jest już odbudowany do relacji, które mieliśmy przez ostatnie lata. Około jednej trzeciej obrotów tworzą właśnie inwestorzy indywidualni _ - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Sobolewski.

Według danych GPW za pierwsze półrocze 2009 roku, udział zagranicy w obrotach akcjami wyniósł 35 proc; instytucji - 37 proc.; a udział inwestorów indywidualnych - 28 proc. Aż 68 proc. inwestorów zagranicznych pochodziło z Wielkiej Brytanii.

Szef warszawskiego parkietu zauważył, że jednocześnie wzrosła wartość obrotów wygenerowanych przez krajowych inwestorów indywidualnych - z 25,5 mld zł w drugiej połowie 2008 roku do 41 mld zł w pierwszej połowie 2009 roku.

d4mg85y

_ Na rynku New Connect, gdzie dominują inwestorzy indywidualni, notujemy w ostatnich miesiącach bardzo podwyższone obroty, rekordowe w historii tego rynku. W ubiegłym tygodniu wyniosły one ponad 60 mln zł, a wczoraj ponad 11 mln zł _ - dodał Sobolewski.

To, co jego zdaniem "mogło wyglądać lepiej", to udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami. _ Wartościowo ich udział spadł w stosunku do drugiej połowy 2008 roku, a więc wtedy kiedy Polska miała gorszą percepcję na rynkach zagranicznych _ - zauważył prezes. Udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na rynku głównym GPW obniżył się z 69,13 mld zł w II połowie 2008 roku do 51,32 mld zł w I połowie 2009 roku.

Sobolewski zwrócił też uwagę na duży wzrost liczby otwartych rachunków na GPW, choć zaznaczył, że liczba rachunków aktywnych nie jest imponująca. Na koniec czerwca 2009 roku liczba rachunków identyfikowanych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) przekroczyła 1,1 mln; liczba rachunków aktywnych wyniosła z kolei 254 tys.

Jak podał, pod koniec września powinien ruszyć na GPW rynek obligacji; szczegółów w tej sprawie należy się spodziewać na początku przyszłego miesiąca.

d4mg85y

Podziel się opinią

Share
d4mg85y
d4mg85y