Trwa ładowanie...
d2kzclz

GPW w korekcie WIG 20 pominie transakcje akcjami Boryszewa budzące wątpliwości KNF

07.05. Warszawa (PAP) - GPW podejmując decyzję o korekcie indeksu WIG 20 nie będzie brać pod uwagę transakcji na akcjach Boryszewa, które KNF określił jako możliwą manipulację w...

Share
d2kzclz

07.05. Warszawa (PAP) - GPW podejmując decyzję o korekcie indeksu WIG 20 nie będzie brać pod uwagę transakcji na akcjach Boryszewa, które KNF określił jako możliwą manipulację w obrocie - poinformowała GPW w komunikacie.

"W związku z komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego z 7 maja 2013 r. w sprawie zaistnienia okoliczności wskazujących na dokonanie manipulacji w obrocie akcjami spółki Boryszew, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że przy sporządzeniu rankingu indeksu WIG 20 na potrzeby korekty tego indeksu, która zostanie przeprowadzona po sesji 21 czerwca, zamierza wyłączyć z rankingu transakcje akcjami Boryszewa wymienione w komunikacie KNF" - wynika z uchwały zarządu GPW.

GPW poinformowała, że informacje o zmianach indeksu WIG 20 zostaną podane po sesji 13 maja.

d2kzclz

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała we wtorkowym komunikacie, że podejrzewa, iż w dniach 19-30 kwietnia miała miejsce manipulacja kursem Boryszewa, poprzez tzw. transakcje cross.

Komisja twierdzi, że od 19 do 30 kwietnia na akcjach Boryszewa zawarto łącznie 29 transakcji typu "cross" o łącznym wolumenie 685.324.830 akcji i wartości 306,6 mln zł. Z ustaleń KNF wynika, że 24 spośród tych transakcji zostało przeprowadzonych pomiędzy dwoma powiązanymi ze sobą inwestorami.

W opinii KNF zlecenia typu "cross" na akcjach Boryszewa noszą znamiona manipulacji kursem, ponieważ w ich wyniku nie doszło do zmiany stanu posiadania żadnej ze stron transakcji.

Komisja pracuje w tej sprawie nad zawiadomieniem prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Pod koniec kwietnia analitycy DM PKO BP oceniali, że w wyniku rewizji składu indeksu WIG 20 BZ WBK zastąpi GTC lub Boryszew. Jednak już na początku maja Wood & Company oraz DM BZ WBK zgodnie oceniały, że indeks największych spółek opuści GTC. (PAP)

mj/ ana/

d2kzclz

Podziel się opinią

Share
d2kzclz
d2kzclz