Trwa ładowanie...
d8lgyy4
27-06-2011 11:03

Grecja coraz bliżej uzyskania pomocy

Końcówka minionego tygodnia przyniosła dalszy wzrost awersji do ryzyka. Zarówno amerykańskie, jak i europejskie indeksy akcji w większości zniżkowały. Na rynku walutowym na skutek utrzymującej się niepewności na wartości zyskiwały takie waluty jak dolar amerykańskie, frank szwajcarski czy jen japoński.

d8lgyy4
d8lgyy4

Końcówka minionego tygodnia przyniosła dalszy wzrost awersji do ryzyka. Zarówno amerykańskie, jak i europejskie indeksy akcji w większości zniżkowały. Na rynku walutowym na skutek utrzymującej się niepewności na wartości zyskiwały takie waluty jak dolar amerykańskie, frank szwajcarski czy jen japoński.

Sytuacja wokół Grecji pozostaje nerwowa, jednak kraj ten jest coraz bliżej uzyskania kolejnych środków pieniężnych od UE i MFW. Pierwszym krokiem było uzyskanie wotum zaufania prze nowy grecki rząd pod kierownictwem Papandreu. Drugim niezbędnym krokiem będzie uzyskanie przez grecki rząd poparcia parlamentu dla pięcioletniego planu oszczędności. I tutaj pozostaje ryzyko niepewności. Ponadto agencja ratingowa Moody's zagroziła obniżeniem ratingu kilkunastu włoskich banków. Eurodolar kontynuował ruch spadkowy podczas piątkowej sesji. Dalsza przecena euro doprowadziła notowania tej pary w rejon wsparcia na poziomie 1,4100. Ewentualne przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych spadków w rejon 1,39-1,3930. Jak na razie EURUSD odreagowuje ostatnie spadki, jednak skala tego ruchu powinna mieć bardzo ograniczony charakter.
Najbliższy opór wyznaczają bowiem okolice 1,4220/30. W dalszym ciągu utrzymuje się presja na dalszą wyprzedaż euro w stosunku do franka szwajcarskiego. EURCHF zanotował w piątek nowe rekordowe minimum na poziomie 1,1803, a w dniu dzisiejszym para oscyluje w pobliżu tego wsparcia.
Najważniejsze dane z USA w tym tygodniu będą dotyczyły indeksu Chicago PMI oraz indeksu ISM z sektora usług. Dzisiaj uwaga rynku będzie skupiała się na indeksie bazowym PCE oraz wydatkach Amerykanów. Dane nt. sprzedaży detalicznej w USA były słabsze, co sygnalizuje słabszą konsumpcję. W strefie euro najważniejsze wydarzenia na dniach dotyczą rozwoju sytuacji w Grecji. Ponadto z Niemiec poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej, inflacji CPI oraz stopy bezrobocia. Gro uwagi może przykuć również wtorkowe wystąpienie Trichet’a.

EURPLN
Eurozłoty oscyluje w okolicy 4,00. Utrzymujący się niepokój na rynkach sprzyja dalszej wyprzedaży złotego. Najbliższy opór w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości ostatniej fali spadkowej znajduje się na poziomie 4,0340. Opór ten powinien zostać utrzymany w dniu dzisiejszym. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej członek RPP, Jerzy Hausner powiedział, że inflacja powinna przestać rosnąć i za około rok powrócić do poziomu 2,5%. Jego zdaniem wzrost gospodarczy będzie słabnąć, choć nie z powodu zbyt wysokich stóp procentowych.
EURUSD
Spadki na eurodolarze kontynuowane były w rejon wsparcia na poziomie 1,4100, wynikający z dolnego ograniczenia formacji trójkąta. Sesja europejska może przynieść odreagowanie ostatnich spadków na tej parze, jednak scenariuszem bazowym na najbliższe dnia pozostaje próba testu okolic 1,4100. Skuteczne przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszej przeceny euro w rejon 1,3900. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,4220/30.
GBPUSD
GBP znajduje się po presją sprzedających. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość dalszych spadków na tej parze w okolice wsparcia na poziomie 1,5802, które wyznacza 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku. GBPUSD znajduje się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym oraz poniżej przełamanej linii trendu wzrostowego, która wyznacza silny opór w rejonie 1,6200. W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny jest bogaty w dane z Wielkiej Brytanii wobec czego możemy spodziewać się większej zmienności na funcie.
USDJPY
Silna aprecjacja dolara amerykańskiego w ostatnim czasie sprzyja wzrostom na USDJPY. Para obroniła formacje potrójnego dna na wykresie godzinowym, co w obecnym układzie technicznym sprzyja kontynuacji wzrostów na tej parze. Wsparciem pozostaje poziom 80 jenów za dolara, natomiast najbliższy opór wyznaczają okolice maksimum lokalnego z czerwca na poziomie 81,07.
Anna Wrzesińska
IDM SA

d8lgyy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8lgyy4