Trwa ładowanie...
d23bt84

Grecja o trojce: "nielegalne i antyeuropejskie gremium"

Nowy grecki minister finansów Janis Warufakis oświadczył, że Ateny nie będą dalej współpracować z kontrolerami trojki. Zamiast tego rząd Grecji będzie współdziałać z "prawowitymi instytucjami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grecja o trojce: "nielegalne i antyeuropejskie gremium"
(AFP)
d23bt84

Trojka to Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW - główni dostarczyciele pomocy kredytowej dla Grecji. Warufakis powiedział, że trojka to "nielegalne i antyeuropejskie gremium" - informuje niemiecka agencja dpa.

Warufakis wypowiedział się na ten temat po spotkaniu z szefem eurogrupy, ministrem finansów Holandii Jeroenem Dijsselbloemem w Atenach. Jak zaznaczył, forsowany przez trojkę program oszczędnościowy jest nie do zrealizowania, a naród grecki odrzucił go w wyborach w ubiegłą niedzielę. Agencja dpa pisze, że Warufakis i Dijsselbloem rozstali się "wyraźnie rozgniewani".

Dijsselbloem wezwał natomiast Greków do przestrzegania istniejących zobowiązań. Odrzucił jednocześnie przedstawioną przez nowy rząd Grecji propozycję międzynarodowej konferencji w sprawie redukcji jej zadłużenia. - Mamy już taką konferencję, a nazywa się ona eurogrupa - zaznaczył. Dodał, że "mówienie o jednostronnych posunięciach bądź ignorowanie poprzednich porozumień nie jest drogą naprzód".

d23bt84

Także Niemcy zdecydowanie odrzuciły sugestie, że Grecji można by umorzyć spłaty ratunkowych kredytów. Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger oświadczył, że "dyskusja o redukcji zadłużenia (Grecji) bądź o konferencji na temat tego zadłużenia jest oderwana od rzeczywistości". Podkreślił, że Grecja jest zobowiązana przestrzegać warunków programu ratunkowego (240 mld euro), na który zgodził się poprzedni rząd.

Program ratunkowy dla Grecji, który rozpoczął się w maju 2010 roku, kończy się 28 lutego br. - Zdecydujemy przed tym terminem, co się stanie następnie. (...) - powiedział dziennikarzom Dijsselbloem.

Lewicowe greckie ugrupowanie Syriza, które wcześniej w tym miesiącu wygrało przedterminowe wybory parlamentarne, deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej polityki oszczędności budżetowych, wynegocjowania restrukturyzacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - co budzi niepokój inwestorów. Przywódca Syrizy, nowy premier Aleksis Cipras zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową, ratującą kraj przed bankructwem.

d23bt84

Podziel się opinią

Share
d23bt84
d23bt84