Trwa ładowanie...

Gronkiewicz-Waltz: nie ma dobrego czasu na podwyżki

Sytuacja finansowa miasta jest gorsza niż w latach 2007-2009, bo mamy spowolnienie gospodarcze, mówi w wywiadzie dla "Życia Warszawy" prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Share
Gronkiewicz-Waltz: nie ma dobrego czasu na podwyżki
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d2kbtcd

Podaje, że wpływy z podatków - szczególnie z CIT - są niższe o blisko miliard rocznie. Z powodu obniżenia skali podatkowej i ulgi prorodzinnej ubył następny miliard. A trzeba zapłacić lekko obniżone, ale wciąż wynoszące około miliarda, janosikowe.

Stąd podwyżki: komunikacji miejskiej, wody i ścieków, opłat za żłobki. W 2003 r. z zakupu biletów pasażerowie pokrywali 47% kosztów utrzymania warszawskiej komunikacji. Dziś jest to zaledwie 37% Po podwyżce będzie prawie 42% Czyli w dalszym ciągu miasto będzie dopłacało prawie 60% - Gdybyśmy chcieli dorównać do poziomu sprzed ośmiu lat, bilet jednorazowy już dziś musiałby kosztować 4,20 zł a nie 2,80, twierdzi szefowa ratusza.

Ceny wody i ścieków podskoczą z ok. 7,5 zł do prawie 10 zł za metr sześcienny. Powody te same. Ostatnia podwyżka była w 2008 roku. A rozbudowa oczyszczalni Czajka i innych inwestycji wodno-kanalizacyjnych to w sumie ponad cztery miliardy złotych.

d2kbtcd

Jest nowa ustawa "żłobkowa". Zmienia się system. Każde miasto przy tej okazji ustala nowe ceny. - Uznaliśmy, że to dobry moment, by uzależnić je od zamożności rodziców. Ci, którzy zarabiają najwięcej, czyli po 2,8 tys. zł na osobę w rodzinie, będą musieli sami zapłacić pełną cenę (1200 zł). Przy dwojgu dzieciach już się bardziej będzie opłacało wynająć nianię. Ale mniej zamożni nadal dostaną dofinansowanie, zapowiada Gronkiewicz-Waltz.

Mają dla prezydenta Warszawy propozycje nie do odrzucenia

d2kbtcd

Podziel się opinią

Share
d2kbtcd
d2kbtcd