Trwa ładowanie...
d2f7wpk

Grupa AB: Sytuacja finansowa umożliwia dalszą ekspansję biznesową

Warszawa, 01.03.2016 (ISBnews) - Grupa AB ocenia, że jej sytuacja finansowa umożliwia dalszą ekspansję biznesową. Grupa oczekuje dalszego umacniania pozycji w Czechach oraz wykorzystania impulsu wzrostowego na polskim rynku w postaci programu rządowego Rodzina 500+, poinformowali członkowie zarządu.

Share
d2f7wpk

"Umocniliśmy pozycję rynkową w Polsce i Czechach w ubiegłym roku. Sytuacja finansowa Grupy AB umożliwia dalszą ekspansję biznesową. Wykorzystujemy szczególnie sprzyjającą sytuację makro w Czechach, gdzie nasza spółka ATC korzystnie finansuje długiem wzrost zatowarowania, co zapewnia wyższą sprzedaż w kolejnym okresie" - powiedział członek zarządu ds. finansowych AB SA Grzegorz Ochędzan podczas konferencji prasowej.

Grupa pokazała wzrost zadłużenia odsetkowego o 172 mln zł na koniec roku 2015, z czego inwestycja w magazyn w Magnicach to 67,7 mln zł, zwiększenie zadłużenia w ATC 75,5 mln zł, a w AB 25 mln zł.

"Największy wpływ na to miał wzrost zapasów, szczególnie w ATC. To w pełni zaplanowany proces. Wcześniejsza emisja obligacji została przeprowadzona, aby dać nowe paliwo do wzrostu, utrzymać dotychczasowe wysokie wzrosty sprzedaży. Wzrost zapasów w ATC to w efekcie przygotowanie na zwiększoną sprzedaż w bieżącym kwartale, co teraz realizujemy. Finansujemy się nisko oprocentowanym długiem. Chcemy to wykorzystać, aby jeszcze bardziej zwiększyć udziały rynkowe i więcej zarobić" - dodał członek zarządu AB SA.

d2f7wpk

Zarząd AB SA podkreśla, że jego spółka ATC przekroczyła 1 mld zł przychodów kwartalnych. W Czechach jest bardzo korzystne otoczenie makroekonomiczne i "dawno nie było takich danych makro jak obecnie". Ponadto ATC realizuje inwestycje w segmenty: enterprise (wysoki wzrost obrotów), cloud i telco (sieć Digimax ma 122 punkty, 98% wzrostu obrotów r/r w IV kw).

Prezes AB SA Andrzej Przybyło ocenia, że program rządowy Rodzina 500+ będzie miał wpływ na rynek na którym działa grupa i w efekcie AB SA będzie beneficjentem programu, posiadając 60 tys. indeksów produktowych w ramach oferty dla domu i rodziny. Grupa podaje szacunki, według których 25% respondentów deklaruje zakupy elektroniki użytkowej ze środków z programu.

W ocenie zarządu grupy, wchodzący w jej skład Rekman miał udany rok. Spółka została dopasowana do struktury grupy i "może pokazywać zrównoważony rozwój". W jej ramach sieć franszyzowa Wyspa Szkrabów ma już 63 sklepy, a celem jest ich zwiększenie do 200.

"Cały rynek zabawek ma się dobrze z szacowanym wzrostem na poziomie 10%. Notujemy systematyczny wzrost nowych klientów i ich wysoką aktywność. Mamy w Rekmanie zaprogramowany wzrost na wiele kwartałów" - stwierdził Przybyło.

d2f7wpk

W segmencie enterprise zarząd grupy podkreślił 44% wzrost udziałów w tym kanale r/r, rozwój portfolio produktowego, który daje organiczny potencjał do wzrostu i rozwój dodatkowych usług w tym w segmencie presales & solution design.

Jako kluczowe segmenty traktowany jest e-commerce i logistyka. Grupa podkreśla 53% wzrostu liczby transakcji e-commerce w IV kwartale. Posiada partnerów e-commerce w 22 krajach i 108 e-sklepów partnerskich.

Bieżące inicjatywy grupy to rozwój produktowy w segmentach: druk 3D, security, drony, wearable, zabawki, dystrybucja (serwery Lenovo), centra kompetencyjne, cyfrowa dystrybucja, cloud, rozwój sprzedaży projektowej, a także eksport (rozwój sprzedaży do podmiotów e-commerce w Europie).

"Grupa pozyskuje systematycznie nowe umowy dystrybucyjne w wielu segmentach - wszędzie tam, gdzie są szanse na zwiększenie udziałów rynkowych" - podsumował prezes AB SA.

Grupa AB jest czołowym europejskim dystrybutorem. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 16 tys. partnerów handlowych. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku.

(ISBnews)

d2f7wpk

Podziel się opinią

Share
d2f7wpk
d2f7wpk