Trwa ładowanie...
dj2jnur

Grupa Lotos: Wydobycie na koncesji Utgard ma ruszyć pod koniec 2019 r.

Warszawa, 09.08.2016 (ISBnews) - Lotos Norge - spółka zależna Grupy Lotos - oraz Statoil i Total Norge przedstawili regulatorom norweskim i brytyjskim plan zagospodarowania koncesji Utgard (wcześniej Alfa Sentral) na Morzu Północnym, podała spółka. Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie wydobycia przewidziano na koniec 2019 r.

Share
dj2jnur

"Koncesja Utgard jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju Lotosu na Morzu Północnym. Wydobycie zostanie uruchomione m.in. dzięki wykorzystaniu infrastruktury na polu gazowym Sleipner, w którym Lotos ma udziały, i potrwa do 2032 roku" - powiedział Marcin Jastrzębski, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy Lotos i prezes Lotos Petrobaltic, cytowany w komunikacie.

Koncesja Utgard zlokalizowana jest na Morzu Północnym na granicy wód terytorialnych Norwegii i Wielkiej Brytanii, ok. 20 km na zachód od pola gazowego Sleipner. Złoże zlokalizowane jest na głębokość 3 700 m, przy głębokości wody 110 m.

Zasoby wydobywalne przypisane Lotos Norge na tej koncesji to 10,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Dzienna produkcja, przypadająca na udziały polskiej spółki, szacowana jest na 4 tys. boe. Zasoby wydobywalne Lotosu składają się w 45% z gazu ziemnego a w 55% z kondensatu, czyli lekkiej ropy naftowej, przeznaczonej m.in. do produkcji benzyn czy gazu LPG, podano także.

dj2jnur

Operatorem koncesji jest Statoil. Udziały w części norweskiej koncesji przedstawiają się następująco: Statoil (62%), Lotos Norge (28%) i Total Norge (10%).

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

dj2jnur

Podziel się opinią

Share
dj2jnur
dj2jnur