Trwa ładowanie...
d4kmz1g

Grupa Orbis z większym optymizmem patrzy na przyszły rok

16.11. Warszawa (PAP) - Grupa Orbis optymistyczniej patrzy na przyszły rok, w najbliższych miesiącach spodziewa się ożywienia na rynku hotelarskim - poinformowali na wtorkowym...

d4kmz1g
d4kmz1g

16.11. Warszawa (PAP) - Grupa Orbis optymistyczniej patrzy na przyszły rok, w najbliższych miesiącach spodziewa się ożywienia na rynku hotelarskim - poinformowali na wtorkowym spotkaniu prasowym przedstawiciele spółki.

"Trochę bardziej optymistycznie patrzymy na przyszły rok. Co najważniejsze, nie dostrzegamy żadnych nowych negatywnych czynników, które mogłyby wpływać na nasz biznes. W niektórych lokalizacjach widać stabilizację, a nawet oznaki ożywienia" - powiedział Marcin Szewczykowski, członek zarządu Orbisu.

Zwrócił uwagę, że w III kwartale poprawiły się wskaźniki operacyjne grupy hotelowej i są zbliżone do poziomów z ubiegłego roku.

Frekwencja wyniosła w tym okresie 57,1 proc. (wzrost o 0,8 pkt proc.), średnia cena za pokój (ARR) spadła o 1,38 proc. rdr do 214,8 zł, a przychód na jeden pokój (RevPAR) spadł o 0,08 proc. rdr do 122,5 zł.

d4kmz1g

"Wydaje się, że w czwartym kwartale ten trend się utrzyma i frekwencja czy RevPar będą podobne jak w ubiegłym roku" - powiedział Szewczykowski.

Dodał, że dla spółki priorytetem będzie walka o ceny i wskaźnik RevPar.

Zarząd Orbisu zauważa, że wyjątkowo dobra sytuacja jest na rynku warszawskim.

"Rynek w Warszawie jest bardzo dynamiczny, notujemy nawet dwucyfrowe wzrosty RevPar, stabilnie jest w Krakowie, a także we Wrocławiu, choć tam nie widać pozytywnych sygnałów. W pozostałych miastach nie widać jeszcze poprawy i hotele odnotowują tam słabsze wyniki w zakresie ceny" - powiedział Laurent Picheral, prezes grupy Orbis.

d4kmz1g

Grupa oczekuje, że jej działalność pozytywnie wesprze poprawiająca się sytuacja gospodarcza w Polsce i innych krajach Europy. Spółka upatruje także swej szansy w przyszłorocznej prezydencji Polski w UE.

"Mamy nadzieję, że rynek się poprawi, ale sytuacja nadal jest trudna do przewidzenia" - powiedział prezes Picheral.

Z powodu braku stabilizacji na rynku, Orbis nie planuje wracać do polityki ogłaszania kilkuletnich prognoz finansowych Rozważa jednak publikację prognozy na 2011 rok, ale dopiero w połowie przyszłego roku, gdy mniej będzie niewiadomych.

d4kmz1g

Na pytanie, czy wyniki spółki w przyszłym roku mogą być lepsze niż w 2010 roku, prezes Picheral odpowiedział: "mamy taką nadzieję".

Szewczykowski poinformował, że w ostatnim czasie spółka zamknęła dwa hotele, w Kaliszu i Zielonej Górze.

"Te nieruchomości są na sprzedaż. Ciągle jeszcze mamy na liście niestrategiczne aktywa, które chcielibyśmy sprzedać" - powiedział Szewczykowski.

Po trzech kwartałach 2010 roku grupa Orbis 10,11 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 2,89 mln zł straty w analogicznym okresie 2009 roku. Zysk operacyjny grupy po trzech kwartałach wyniósł 36,4 mln zł wobec 41,4 mln zł zysku EBIT w analogicznym okresie 2009 roku. Przychody były na poziomie 619,1 mln zł w porównaniu z 655,52 mln zł po trzech kwartałach 2009 roku.

d4kmz1g

Spółka podkreśla jednak, że w następstwie sprzedaży Orbis Travel i wycofania się z segmentu międzynarodowych przewozów autokarowych, skala działalności grupy zmniejszyła się o 21 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

W samym III kwartale Orbis miał 13,15 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 8,59 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł w tym czasie 22,21 mln zł w stosunku do 26,56 mln zł przed rokiem, a przychody ukształtowały się na poziomie 222,92 mln zł w porównaniu do 238,65 mln zł.

Orbis podał w raporcie, że do zdarzeń jednorazowych mających miejsce w III kw. 2010 r. należy zaliczyć utworzony odpis aktualizujący wartość pożyczek (wraz z naliczonymi odsetkami) udzielonych PBP Orbis w wysokości 7,9 mln zł.

Grupa Kapitałowa Orbis wydała na inwestycje w ciągu 9 miesięcy 54,8 mln zł wobec 98,6 mln zł przed rokiem. 15,1 mln wyniosły nakłady inwestycyjne w grupie hotelowej, a 39,7 mln zł w Orbis Transport. W przyszłym roku CAPEX Orbisu będzie podobny do tegorocznego. (PAP)

pel/ asa/

d4kmz1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kmz1g