GUS: PKB w I kwartale wzrósł o 3,3 proc. (opis2)
#
dochodzą wypowiedzi m.in. wiceprezes GUS Haliny Dmochowskiej
#
15.05.2014 11:25
15.05. Warszawa (PAP) - PKB w I kw. wzrósł o 3,3 proc. rdr, po wzroście o 2,7 proc. w IV kw. 2013 r. - podał w czwartek GUS w tzw. szacunku flash. Według wiceprezes GUS Haliny Dmochowskiej dane potwierdzają umacnianie tempa wzrostu gospodarczego.
W porównaniu z IV kw. ub.r. PKB wzrósł o 1,1 proc. Rynek spodziewał się wzrostu o 3,1 proc. w ujęciu rocznym. Pełne dane o PKB w I kwartale 2014 r. GUS poda 30 maja.
Ministerstwo Finansów ocenia, że w całym 2014 roku PKB wzrośnie o 3,3 proc. Tym samym resort zrewidował w górę swoją prognozę zawartą w tegorocznym budżecie. Przygotowując ustawę ministerstwo było mniej optymistyczne - zakładało, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,5 proc.
Zgodnie z przyjętą przez rząd w kwietniu Aktualizacją Programu Konwergencji w 2015 r. realne tempo wzrostu PKB miałoby wynieść 3,8 proc., a w latach 2015-16 ustabilizuje się na poziomie 4,3 proc.
Dokument przygotowany przez resort finansów zakłada, że wraz z poprawą koniunktury gospodarczej systematycznie będzie zmniejszać się stopa bezrobocia. W 2014 r. ma spaść do 9,8 proc.; w 2015 r. wyniesie 9,3 proc., a do 2017 r. zmniejszy się do 7,9 proc. Rząd oczekuje, że w 2014 r. liczba osób pracujących wzrośnie przeciętnie o 0,6 proc., po spadku o 0,1 proc. w roku poprzednim.
Resort finansów prognozuje poza tym, że w 2014 r. inflacja średnioroczna (mierzona CPI) pozostanie niska i wyniesie 1,2 proc. w porównaniu z 0,9 proc. w roku ubiegłym. W kolejnych latach inflacja ma rosnąć, a w 2017 r., w związku z planowanym powrotem stawek podatku VAT do 22 proc. (z 23 proc.) oraz 7 proc. (z 8 proc.), prognozowany jest jej tymczasowy spadek do 2,2 proc.
Wiceprezes GUS Halina Dmochowska uważa, że dane o PKB "potwierdzają stopniowe umacnianie się tempa wzrostu gospodarczego". "Co ważne, wzrost jest coraz bardziej zrównoważony. Odbudowuje się popyt krajowy, widać pozytywny wpływ salda handlowego. Jeśli chodzi o spożycie indywidualne to także widać, że ten wskaźnik się poprawia - przy niskiej inflacji mamy wzrost płac oraz rosnącą dynamikę kredytów konsumpcyjnych" - powiedziała Dmochowska na spotkaniu z dziennikarzami.
"Na podstawie wstępnych ocen można określić wpływ sektora instytucji rządowych i samorządowych na PKB jako neutralny z możliwym odchyleniem w stronę pozytywnego. Natomiast wpływ sektora przedsiębiorstw finansowych był także zbliżony do neutralnego, ale z możliwym odchyleniem w stronę negatywnego. Sektor przedsiębiorstw niefinansowych utrzymuje natomiast silny pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. Widać szczególne ożywienie w budownictwie, pozytywne są także wyniki sektora przemysłowego i sektora usług" - dodała Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS.