GUS podał dane o inflacji - dobre dane

Inflacja w czerwcu ukształtowała się na poziomie 4,2 % - podał Główny Urząd Statystyczny. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych, w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się - po raz pierwszy od sierpnia ub. roku - o 0,4%. Rynek oczekiwał inflacji na poziomie 4,8 proc.

GUS podał dane o inflacji - dobre dane
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- Dane o inflacji są zaskoczeniem dla rynku, ponieważ są znacznie niższe od prognoz rynkowych - mówi WP Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Nie spodziewałbym się jednak większego wpływu tych danych, jedynie tylko na rynek stóp procentowych czy obligacji.

Ekonomista podkreśla, iż niższa inflacja odsuwa w czasie ewentualne podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem w tym roku RPP nie powinna już podnosić stóp, ale gdyby do tego doszło, to będzie to najwyżej jedna podwyżka.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0%) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7%) i transportu (o 0,3%), co obniżyło wskaźnik odpowiednio o 0,45 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2%) podniosły ten wskaźnik o 0,05 pkt proc.

Zdaniem Przemysława Kwietnia spadek cen w kategorii łączność następuje zwykle, gdy któryś z wielkich operatorów dokonuje zmian taryf w okresie odnotowywanym przez GUS.

W II kwartale br., w stosunku do kwartału poprzedniego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 1,5% (w porównaniu do analogicznego okresu 2010 r. - o 4,6%). Wzrosły ceny odzieży i obuwia (o 3,7%), żywności (o 2,8%), a także opłaty związane z transportem (o 2,7%). Obniżyły się natomiast opłaty w zakresie łączności (o 1,3%).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju br. (4,2% wobec 5,0%), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 6,7%) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 5,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,46 pkt proc. i 1,30 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 3,6%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,16 pkt proc.

gusinflacjaceny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)