Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Roczna produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 4,6 proc. po wzroście o 2,9 proc. w kwietniu br., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: WP/łukasze Szełemej
d2qhd2q
d2qhd2q

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w maju w ujęciu rocznym o 3,1 proc., a licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,1 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w maju, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 2,7 proc., natomiast w porównaniu z kwietniem wzrosła o 2,4 proc.

Produkcja przemysłowa w maju 2012 r. wzrosła w 23 działach gospodarki, spadła zaś w 11 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

"W stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 15,3 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,5 proc., artykułów spożywczych - o 12,2 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 9,6 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 9,5 proc. oraz wyrobów z metali - o 8,8 proc." - napisał GUS.

d2qhd2q

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji mebli - o 10,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 9,8 proc, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 7,2 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 6,6 proc. oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 4,4 proc." - dodał.

Ceny produkcji przemysłowej w maju wzrosły o 5,0 proc. ro do roku, po wzroście o 4,4 proc. (po korekcie) rdr w kwietniu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w maju wzrosły o 5,0 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5 proc.

d2qhd2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qhd2q