Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa spadła w maju o 1,8 proc. licząc rok do roku, podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się spadku produkcji przemysłowej o 0,8 proc. rok do roku.

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: WP/łukasze Szełemej
d2trqdn
d2trqdn

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w maju br. o 1,8 proc. niższa niż przed rokiem i o 0,7 proc. niższa w porównaniu z kwietniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,5 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. niższym w porównaniu z kwietniem br.

Wyniki produkcji maj i kwiecień 2013

(fot. pap)
Źródło: (fot. pap)

Ceny produkcji maj 2013

(fot. gus)
Źródło: (fot. gus)

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju 2013 r. były o 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Wzrosły ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 0,4 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz przetwórstwo przemysłowe (po 0,1 proc.).

d2trqdn

- Spadek produkcji przemysłowej wskazywał wcześniej indeks PMI, który ostatnio znalazł się poniżej granicy 50 pkt. Z kolei publikowane nieco wcześniej wyniki badań koniunktury w przemyśle, prowadzone przez GUS, dawały nadzieję, że dynamika produkcji po raz trzeci w tym roku wyjdzie powyżej zera. Składowa "bieżąca produkcja" w tym badaniu po raz pierwszy od dwunastu miesięcy osiągnęła dodatnią wartość. My zakładaliśmy spadek o 1 proc., biorąc pod uwagę badanie GUS, ale także niekorzystny układ dni kalendarzowych (dwa długie weekendy). Okazało się, że produkcja wyhamowała mocniej niż zakładaliśmy - powiedział Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers.

Sprawdź inne dane makro »Sprawdź inne dane makro »

Jego zdaniem historycznie produkcja przemysłowa bardzo dobrze prognozowała dynamikę PKB. Po dzisiejszych danych można się spodziewać, że istnieje ryzyko odchylenia w dół dynamiki PKB za II kwartał od naszej prognozy (0,9 proc. r/r).

Ceny produktów rolnych w maju

Na rynku rolnym w maju 2013 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano spadek cen większości produktów roślinnych i zwierzęcych w skupie i na targowiskach. Wzrosły jedynie ceny drobiu w skupie oraz ziemniaków i żywca wołowego na targowiskach.

W skali roku, w maju odnotowano w skupie dalszy spadek cen większości produktów roślinnych i zwierzęcych, za wyjątkiem pszenicy, ziemniaków, drobiu i mleka. Na targowiskach odnotowano wzrost cen pszenicy, jęczmienia, pszenżyta, ziemniaków oraz żywca wołowego. Spadły za to ceny targowiskowe żyta, owsa, żywca wieprzowego i prosiąt na chów.

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn