GUS podał dane o produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 3 proc. licząc rok do roku, podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 1,5 proc. rok do roku.

GUS podał dane o produkcji przemysłowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.07.2013 | aktual.: 17.07.2013 14:40

W maju produkcja przemysłowa, licząc rok do roku, spadła o 1,8 proc.

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2013 roku wzrosła w 25 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 16,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 11,0 proc., mebli - o 9,9 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 9,3 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - 7,7 proc. oraz papieru i wyrobów z papieru - o 4,7 proc." - napisał GUS.

Według GUS spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji metali - o 10,8 proc. wyrobów farmaceutycznych - o 8,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 3,3 proc. oraz w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 1,9 proc.

Obraz
© (fot. gus)

Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu spadły o 1,5 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Obraz
© (fot. gus)

Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers

Dynamika produkcji przemysłowej w czerwcu (3,0 proc. r/r) była najwyższa od siedmiu miesięcy. Rynek oczekiwał 1,5 proc. r/r. Dzisiejsze dane wpisują się w nasz scenariusz makroekonomiczny, który zakłada przyspieszenie koniunktury w drugiej połowie roku. To może być początek lepszych danych. Drugim argumentem przemawiającym za poprawą w gospodarce są wartości indeksów koniunktury. Indeks PMI znajduje się najwyżej od roku, a jego poprawa to głównie efekt wzrostu nowych zamówień, w tym eksportowych. W najbliższym czasie PMI powinien przekroczyć granicę 50 pkt, a to byłby kolejny sygnał poprawy koniunktury.

Drugim ważnym barometrem sytuacji w przemyśle jest comiesięczny raport GUS. Składowe odpowiadające za nowe zamówienia oraz bieżącą produkcję utrzymują się relatywnie dość wysoko, jeśli porównamy je z wartościami od początku tego roku. W najbliższym czasie spodziewamy się dalszych wzrostów produkcji, a ich głównym czynnikiem będzie pozytywny efekt bazy. W analogicznym okresie roku poprzedniego wygasł efekt przygotowań do EURO2012. Jeśli chodzi o wzrost PKB w II kwartale to do tej pory zakładaliśmy 0,7 proc. r/r. Dzisiejsze dane mogą być argumentem do rewizji w górę naszej prognozy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)