Trwa ładowanie...
d1cfbhm
28-09-2016 14:50

GUS: tegoroczne zbiory zbóż ocenia się na 29,9 mln ton

Tegoroczne zbiory zbóż w Polsce oszacowano na 29,9 mln ton tj. o 1,9 mln ton (o 7 proc.) więcej niż w ubiegłym roku - podał GUS w informacji dot. produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2016 r.

d1cfbhm
d1cfbhm

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 25,8 mln t, tj. o 1,1 mln t (o 5 proc.) więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.

Według rzeczoznawców jakość ziarna zbóż ze zbiorów jest gorsza niż w u.br. Ziarno z tegorocznych zbiorów często wymagało dosuszenia. Na słabszą jakość ziarna zbóż miały wpływ opady deszczu podczas żniw, które wydłużyły żniwa, spowodowały porastanie ziarna (szczególnie pszenżyta) i zwiększały jego wilgotność. Ziarno z tegorocznych zbiorów miało na ogół gorsze parametry biochemiczne.

GUS szacuje, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2016 r. wyniosła około 7,7 mln ha, w tym powierzchnię zasiewów pszenicy oceniono na ok. 2,3 mln ha, żyta na ponad 0,9 mln ha, jęczmienia ok. 1,0 mln ha, a pszenżyta na ok. 1,3 mln ha. Zboża ozime zebrano z 58 proc. powierzchni uprawy, w porównaniu z 2015 r. udział zbóż ozimych zmniejszył się o 7,8 proc.

Plony poszczególnych gatunków zbóż ozimych, według szacunku przedwynikowego w 2016 r., wyniosły: pszenica 47,4 dt/ha (100 kg z ha), żyto 29,0 dt/ha, jęczmień 42,7 dt/ha, pszenżyto 36,7 dt/ha.

d1cfbhm

Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 32,3 dt/ha, tj. o 2,7 dt/ha (o 9 proc.) więcej od plonów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż ozimych wyszacowano na 16,3 mln t, a ozimych na ok. 9,6 mln t.

Duże straty zimowe na plantacjach rzepaku w wyniku styczniowych mrozów spowodowały konieczność zaorania wielu plantacji. Łącznie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano ok. 16 proc. (w 2015 r. - ok. 0,3 proc.) powierzchni zasianej jesienią, a stan plantacji rzepaku ozimego, który pozostawiono pod tegoroczne zbiory, oceniano gorzej niż przed rokiem.

Według wstępnych wyników, GUS ocenia, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 13 proc. i wyniosła ponad 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na ok. 2,2 mln t, tj. o około 22 proc. mniej od ubiegłorocznych.

d1cfbhm

Z uwagi na nierównomierny rozkład opadów, różny poziom agrotechniki i warunki glebowe stan plantacji ziemniaków jest zróżnicowany regionalnie. GUS szacuje, że w tym roku powierzchnia ich uprawy nieznacznie wzrosła, głównie z powodu zwiększonego zapotrzebowania surowcowego przemysłu skrobiowego oraz korzystnej koniunktury na rynku ziemniaków jadalnych w ubiegłym sezonie (wysokie ceny za ziemniaki jadalne).

Szacuje się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniosła ponad 0,3 mln ha, a plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 259 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 49 dt/ha, tj. o 23 proc. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 8,3 mln t, tj. więcej od zbiorów ubiegłorocznych o 31 proc.

W ocenie GUS, powierzchnia uprawy buraków cukrowych w tym roku będzie większa od ubiegłorocznej o ok. 12 proc. i wyniesie około 0,2 mln ha. Warunki pogodowe sprzyjały tej uprawie. Wysokość plonów buraków cukrowych oszacowano wyżej od ubiegłorocznych o ok. 24 proc.- na poziomie 646 dt/ha. Zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 13,0 mln t, tj. o 39 proc. więcej od uzyskanych w 2015 r.

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm