Trwa ładowanie...
d175c6h

GUS: w kwietniu br. produkacja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,3 proc.

W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,3 proc. w porównaniu z kwietniem ub. roku, wzrost o 8, 5 proc. odnotowano także w produkcji budowlano-montażowej - poinformował w środę w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Share
d175c6h

W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,8 proc. natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 5,1 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 10,5 proc.

GUS poinformował, że według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w kwietniu br. o 2,3 proc. wyższa niż przed rokiem kiedy notowano wzrost o 5,5 proc. i o 8,1 proc. niższa w porównaniu z marcem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,7 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,0 proc. niższym w porównaniu z marcem br.

d175c6h

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 13,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 10,6 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 9,0 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz mebli - po 5,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 4,8 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,4 proc.

Jak podał GUS spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji artykułów spożywczych - o 7,2 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,0 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,9 proc.

d175c6h

Podziel się opinią

Share
d175c6h
d175c6h